Pandemický zákon prošel Sněmovnou. Poslanci přehlasovali Senát

Debata zákonodárců k pandemickému zákona trvala kvůli obstrukcím SPD celkem 37 hodin. Zákon poslanci nakonec schválili.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Pro novelu pandemického zákona hlasovalo 104 poslanců. Šlo o zástupce vládních stran, tedy ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Jak informuje server CNN Prima NEWS, proti se vyjádřili poslanci z opozičního hnutí ANO a SPD. Pandemický zákon teď dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Hlava státu už avizovala, že novelu podepíše. Schválení pandemického zákona předcházelo dlouhé jednání Sněmovny.

Senát s novelou nesouhlasil

Poslanci nakonec přehlasovali Senát, který novelu minulý týden vetoval. Horní komora zákon zamítla hlasy 32 z 61 přítomných senátorů. Proti zamítnutí bylo 22 hlasů. V horní komoře mají přitom většinu strany vládní koalice. Senátorům se nelíbí především možná protiústavnost některých ustanovení. Kritika směřovala také k tomu, že novela byla projednávána ve stavu legislativní nouze. K přehlasování senátorů bylo třeba 101 poslaneckých hlasů.

iZdroj fotografie: Uživatel Krokodyl / Creative Commons / CC BY-SA
Zasedání Senátu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyjádřil po schválení radost, že se to podařilo. „Argumenty a fakta přesvědčily drtivou většinu Poslanecké sněmovny,“ prohlásil. Znovu potvrdil, že i přesto mají být od března uvolněna všechna protikoronavirová opatření. „Chtěl bych, abychom po dvou letech prožili normální Velikonoce, jak jsme byli zvyklí před covidem,“ dodal. Zároveň ale upozornil, že virus nezmizel a denně stále umírá několik lidí. Důvodem má být podle šéfa resortu skutečnost, že nejsou očkovaní.

Co bude moci nově vláda zavádět?

Původní pandemický zákon přestane platit 28. února. S tím by vládě skončila možnost vyhlašovat zákonně protiepidemická opatření. Jedinou možností by tak bylo jen vyhlášení nouzového stavu. „Pandemický zákon je příprava na to nejhorší, nic víc, nic míň,“ vysvětlil Válek. Pandemický zákon ve stávající podobě schválila už vláda Andreje Babiše. Kabinet Petra Fialy si novelou zákona rozšířil pravomoci. Vláda bude moci nově omezit jakoukoliv podnikatelskou činnost.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Kabinet Petra Fialy

Zmiňovány jsou v této souvislosti především stravovací a ubytovací služby, kluby, diskotéky, sportoviště, trhy nebo zoologické zahrady. Novinka se bude týkat také karantén. Tu budou moci hygienici nově uvalit zasláním SMS zprávy. Jak informuje server E15, novela zavede také možné omezení pro školy. Těm bude moci vláda přikázat pravidelné testování, podobně jako firmám a podnikatelům. Pandemický zákon v případě podpisu prezidenta bude platit do konce listopadu. Původně se přitom počítalo s prodloužení do srpna 2023. To ale bylo předmětem velké kritiky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články