Poruchy spánku způsobují vážné nemoci. Lidem se špatným spánkem hrozí infarkt i zrychlený nástup demence, varuje doktor Sova

Vážné nemoci, někdy i ohrožení života. Tak to dopadá, když se neléčí poruchy spánku. A pandemie covidu si i v tomto vybrala svoji daň.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Milana Sovy
                   

Spánková apnoe je problém, který je bohužel stále častější. Bohužel je příčinou vážných komplikací. Může za to i neustále rostoucí počet obézních lidí. Co dělat radí doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a TBC FN Brno.

Co je to spánková medicína?

Spánková medicína je multidisciplinární obor a je důležitou oblastí preventivní medicíny. Člověk ve spánku stráví asi třetinu života. Poruchy spánku přitom patří k nejčastějším onemocněním. Dospělí se s nimi setkávají až ve 40 %, i když jde především o nespavost.

Na co se plicní lékaři zaměřují, na správné dýchání ve spánku?

Přesně tak. Nejčastější poruchou dýchání ve spánku je obstrukční spánková apnoe. Právě spánková apnoe je celosvětově v posledních dvaceti letech považována za důležitý zdravotní problém a přibývá lidí, které trápí. Důvodem je mimo jiné stále se zvyšující počet obézních osob.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Usínání

Jakým nemocem se nejčastěji věnujete?

Nejčastější poruchou je právě spánková apnoe, která se týká přibližně 20 % mužů a 10 % žen. Mezi další poruchy spánku patří například náměsíčnost, hypoventilace tedy mělké a zpomalené dýchání u obézních pacientů nebo skřípění zubů.

Jak spánkovou medicínu ovlivnil covid?

Bohužel velmi. Zaznamenali jsme to, že lidé, kteří k nám chodí přibrali na váze. Někteří za poslední rok i desítky kilo, což samozřejmě přispívá ke zhoršení jejich zdravotního stavu, zvláště pokud trpí právě spánkovou apnoe. Nemoc covid-19 a sní spojená opatření, ale ovlivnily spánkovou medicínu také jako celek.

Asi se na tom podepsalo i omezení péče, je to tak?

Ano. Omezením činnosti spánkových pracovišť kvůli covidu vypadlo asi 20 % péče, která už nebude nahrazena. Nelze ji dohnat a následky se bohužel projeví později. Nové spánková centra nevznikají a kapacita těch stávajících je naplněná.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kvalitní spánek

Co se stane, když lidé nebudu poruchy spánku léčit?

Poruchy spánku zhoršují kvalitu jejich života. Ti lidé jsou spaví, unavení a mají celkové problémy, které například ze spánkové apnoe vyplývají. Lidé, které nemůžeme náležitě léčit se později potýkají například s vysokým tlakem, cukrovkou, depresemi, arytmií, potažmo s mrtvicemi a infarkty, ale i s rychlejším nástupem demence. Přitom by se těmto nemocem dalo včasnou léčbou poruch spánku předejít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články