„Ve školách teď probíhá velký chaos,“ říká šéf Pedagogické komory Sárkozi. Podle něj za to, i za plné nemocnice, může konkrétně jeden z ministrů

Prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárkozi požaduje po vládě zavedení distanční výuky na jeden až dva týdny.

i Zdroj fotografie: Pedagogická komora
                   

Čísla pozitivně testovaných dětí ve školách jsou nejvyšší za celou dobu pandemie. A to ve všech věkových kategorií. Jak informuje server iDnes kvůli vysokým počtům žáků v karanténě se tak komplikuje výuka. V praxi to podle šéfa Pedagogické komory Sárkoziho vypadá tak, že učitelé část třídy učí na dálku a část prezenčně. Zároveň se ale do izolace často dostanou i sami kantoři a zbývající pedagogický sbor, tak musí ještě suplovat a odučit hodiny navíc.

Izolace dětí je bez pravidel

„Bohužel je to tak, že učitelé už nejsou a učí asistenti pedagoga. To, co teď probíhá, je velký chaos,“ upozorňuje na problém Sárközi. Podle něj je to způsobeno hlavně nedostatečným trasováním hygienických stanic, které zkolabovaly. „Škola identifikuje v pondělí, že měl žák pozitivní antigenní test. Trvá ale třeba i devět dní, než se začne něco řešit,“ popisuje šéf Pedagogické komory, jak to v praxi probíhá. Sárközi zároveň připomněl, že žák musí nejprve podstoupit PCR test a jen na jeho základě ho může poslat škola do karantény.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Škola během covidu

Spolu s pozitivně testovaným jdou pak do izolace další děti bez jasných pravidel. V jednom případě jde o několik žáků sedících kolem nakaženého, v dalším případě se pak jedná o všechny neočkované. Podle pedagoga měla hlavní hygienička nastavit jasná pravidla, podle kterých by se postupovalo. Sárközi totiž vnímá, že ze škol se nákaza covidem-19 šíří nejčastěji. Připomíná, že v nemocnicích sice neskončí sami děti, ale jejich rodiče nebo prarodiče. „Umírá sto lidí denně, je to proto, že se neohlídala situace ve školách,“ dodal prezident Pedagogické komory.

Místo prázdnin bude před Vánoci testování

A za tento scénář je podle Sárköziho odpovědný ministr školství Robert Plaga, který tlačí na to, aby zůstaly školy otevřené. Podle prezidenta Pedagogické komory by měli mít ředitelé pravomoc převést celé třídy na distanční výuku. Zároveň navrhuje, aby v online prostředí proběhla výuka i týden před Vánocemi. „Je to pořád výuka a je lepší, než když je ve třídě půlka žáků prezenčně, půlka distančně a ještě je to suplované,“ vysvětlil svůj postoj.

iZdroj fotografie: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Robert Plaga

Jak informuje server ČT24 v karanténách jsou aktuálně desetitisíce žáků. Budoucí vládní koalice proto navrhla, aby se prodloužil vánoční prázdniny. To ale ministr školství v demisi Robert Plaga odmítl. Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) proto požaduje, aby se děti v posledním týdnu ve škole otestovaly, a to nejlépe ve dvou termínech. To by mělo zabránit šíření nákazy v rodinách během Vánoc. Testování by se mělo týkat i očkovaných dětí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články