Marian Jurečka (KDU-ČSL) návrh předložil ve sněmovně jako pozměňovací k vládní předloze, která přidává důchodcům od příštího ledna 300 korun nad zákonnou valorizaci.
Lidem, kteří vykonávali stanovené funkce, například ve vládě, v Ústředním výboru Komunistické strany Československa, nebo ve zpravodajských službách, by se tato doba nezapočítávala do důchodu. Cílem Jurečkova návrhu je podle ČT odejmout těmto lidem nezasloužené výhody, které jim poskytuje důchodový systém. „Počítáme s tím, že opravdu těm prominentům totalitního komunistického režimu, těm vedoucím pracovníkům StB (bývalá Státní bezpečnost, pzn. redakce) a podobně, snížíme důchody,“ řekl Marian Jurečka.
Podobný zákon schválilo Slovensko
Ministr uvedl, že jeho resort se zabývá novelou, která by snížila důchody exponentů komunistického režimu. Začít platit by mohla už od příštího roku. Týkat by se to mohlo až sedmi tisíc lidí. Nyní probíhají konzultace s Ústavem pro studium totalitních režimů, koho by se snížení důchodů mohlo konkrétně týkat a jak.
Podal jsem dnes návrh na snížení důchodů komunistickým pohlavárům a jejich přisluhovačům, je třeba tuto historickou křivdu narovnat!
— Marian Jurečka (@MJureka) July 7, 2021
Perzekuovali národ, není důvod, aby za tuto perzekuci byli navíc odměněni ještě dnes!https://t.co/G1ZoQB8XxG
Svůj návrh se snažil neúspěšně prosadit ještě jako opoziční poslanec. Jak píše Český rozhlas, podobný zákon loni v červnu schválila slovenská vláda. Dotýká se důchodů, které dostávají bývalí poslanci a členové vlády v komunistickém Československu, příslušníci StB, někteří někdejší řídící pracovníci v bezpečnostních službách. Týká se to také členů a zaměstnanců Ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to až do pádu komunismu.
Podle experta stát moc neušetří
Pro červnovou mimořádnou valorizaci důchodů má ministerstvo připraveno 21 miliard korun. Konkrétní částka, o kterou se penze navýší, vyplyne z výše inflace. Zatímco v předchozích měsících byla inflace v Česku podle metodiky EU spíše průměrná, v lednu se dostala nad průměr celé Evropské unie. V lednu totiž harmonizovaný index spotřebitelských cen stoupl na 8,8 procenta z prosincových 5,4 procenta.
Podle ekonomů se spíše jedná jen o politické gesto. „Není tajemstvím, že současný ministr práce a sociálních věcí má dlouhodobý problém s komunistickou minulostí. Pro státní rozpočet to bude mít jen minimální dopad, protože se sníží důchody maximálně největším komunistickým pohlavárům, kterých není zas tak mnoho, aby to přineslo významné úspory,“ uvedl ekonom Štěpán Křeček pro Události247.
Podle Křečka by to ale mohla být cesta, jak se vyrovnat s bývalým režimem. „Musíme si uvědomit, že mnoho lidí, kteří za komunismu nemohli pořádně pracovat a pracovali výrazně pod svou kvalifikací, teď pobírají výrazně nižší důchody, než právě komunističtí pohlaváři. Proto je to velice neférové, a pokud by se tato situace začala řešit, pomohlo by to vyrovnat se s naší minulostí.“