Generál Šedivý: Selhali jsme, NATO mělo Ukrajině pomáhat dříve

Podle generála Šedivého nemůže NATO do války na Ukrajině vstoupit. Prý by z toho byla velká tragédie.

i Zdroj fotografie: S vědomím Jiřího Šedivého / Facebook
                   

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky si myslí, že jsme Ukrajinu nechali slabou. Generál Jiří Šedivý v rozhovoru pro Události247 pojmenoval věci, které možná nechceme slyšet, ale bohužel už je napravit nedokážeme.

Proč Vladimir Putin hovoří o odzbrojení Ukrajiny a denacifikaci země? Může tomu opravdu věřit a vojenskou akci si tak ospravedlňovat?

Vladimír Putin sleduje základní cíl, zabránit dalšímu vzdálení se Ukrajiny od vlivu Ruska. S tím souvisí striktní požadavek vzdát se ambice být členem NATO a EU. Orientace Ukrajiny na západní Euroatlantickou demokratickou komunitu by znamenalo nejen to, že by se země vymanila z ruského vlivu. Ale při téměř jisté prosperitě Ukrajiny i příklad pro občany Ruska, že tento společenský systém je mnohem perspektivnější než diktátorství prezentované Putinem.

Zkoušel i mírové cesty, jak tuto „západní hrozbu“ eliminovat?

Všechny předešlé pokusy o odvrácení této „hrozby“ selhaly. Stejně jako vyřešení stavu v separatistických republikách, na jejichž území se životní podmínky k lepšímu nezměnily. Celý minulý rok Rusko pořádalo provokativní manévry podél ukrajinských hranic s nulovým výsledkem. Proto se Putin uchýlil k absolutně neospravedlnitelnému kroku.

Mělo NATO zasáhnout?

NATO mělo zasáhnout tím, že mělo mnohem výrazněji pomáhat Ukrajině v reorganizaci armády a jejímu vyzbrojování. Tam jsme selhali a nechali Ukrajinu osamocenou a slabou. Teprve teď vidíme, že jsme se zmýlili. Je pravděpodobně příliš pozdě.

Pozdě na co…?

I kdyby se podařilo válku zastavit, už po těchto třech dnech po ní zůstane mnoho zmařených lidských životů a obrovské materiální ztráty.

A přímý vstup sil NATO do tohoto konfliktu, je něco takového myslitelné?

To možné není. Pak by se totiž nejednalo o konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ale mezi Ruskem, jako jadernou mocností, a NATO, coby aliancí vlastnící v ozbrojených silách USA, Velké Británie a Francie taktéž jaderné zbraně. V takovém konfliktu by se navíc dříve či později začala angažovat i Čína, tedy další jaderná velmoc.

iZdroj fotografie: Depositphotos
NATO

Jaké by byly důsledky?

Katastrofální. Proto je nutné, abychom postupovali razantně, ale s chladnou hlavou. Ačkoliv bych nechtěl negovat mé předešlé stanovisko, i Ukrajina musí hledat schůdná řešení.

Myslíte tím, aby Ukrajina Rusku ustupovala?

To vůbec ne. Ale i v případě realizace Minsku II (dojednaný klid zbraní z února 2015, pozn. red.) bylo možné udělat více. I když vím, že by to bylo velmi složité. Ovšem Putin by ztratil jeden z podstatných argumentů pro ospravedlnění své agrese.

Některé zprávy z Ukrajiny hovoří o možných mírových jednáních, je to reálné?

Zatím to jsou jen první náznaky k zastavení války a návratu k jednacímu stolu. Pokud bude ale Rusko trvat na dobře známých nesplnitelných podmínkách, nemůže takové jednání dospět ke zdárnému výsledku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články