Podle generála Šedivého nemůže NATO do války na Ukrajině vstoupit. Prý by z toho byla velká tragédie.
Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky si myslí, že jsme Ukrajinu nechali slabou. Generál Jiří Šedivý v rozhovoru pro Události247 pojmenoval věci, které možná nechceme slyšet, ale bohužel už je napravit nedokážeme.
Proč Vladimir Putin hovoří o odzbrojení Ukrajiny a denacifikaci země? Může tomu opravdu věřit a vojenskou akci si tak ospravedlňovat?
Vladimír Putin sleduje základní cíl, zabránit dalšímu vzdálení se Ukrajiny od vlivu Ruska. S tím souvisí striktní požadavek vzdát se ambice být členem NATO a EU. Orientace Ukrajiny na západní Euroatlantickou demokratickou komunitu by znamenalo nejen to, že by se země vymanila z ruského vlivu. Ale při téměř jisté prosperitě Ukrajiny i příklad pro občany Ruska, že tento společenský systém je mnohem perspektivnější než diktátorství prezentované Putinem.
Zkoušel i mírové cesty, jak tuto „západní hrozbu“ eliminovat?
Všechny předešlé pokusy o odvrácení této „hrozby“ selhaly. Stejně jako vyřešení stavu v separatistických republikách, na jejichž území se životní podmínky k lepšímu nezměnily. Celý minulý rok Rusko pořádalo provokativní manévry podél ukrajinských hranic s nulovým výsledkem. Proto se Putin uchýlil k absolutně neospravedlnitelnému kroku.
Occupiers bombing the private sector in #Sumy. pic.twitter.com/gVEwGaQiNa
— NEXTA (@nexta_tv) February 26, 2022
Mělo NATO zasáhnout?
NATO mělo zasáhnout tím, že mělo mnohem výrazněji pomáhat Ukrajině v reorganizaci armády a jejímu vyzbrojování. Tam jsme selhali a nechali Ukrajinu osamocenou a slabou. Teprve teď vidíme, že jsme se zmýlili. Je pravděpodobně příliš pozdě.
Pozdě na co…?
I kdyby se podařilo válku zastavit, už po těchto třech dnech po ní zůstane mnoho zmařených lidských životů a obrovské materiální ztráty.
A přímý vstup sil NATO do tohoto konfliktu, je něco takového myslitelné?
To možné není. Pak by se totiž nejednalo o konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ale mezi Ruskem, jako jadernou mocností, a NATO, coby aliancí vlastnící v ozbrojených silách USA, Velké Británie a Francie taktéž jaderné zbraně. V takovém konfliktu by se navíc dříve či později začala angažovat i Čína, tedy další jaderná velmoc.
Jaké by byly důsledky?
Katastrofální. Proto je nutné, abychom postupovali razantně, ale s chladnou hlavou. Ačkoliv bych nechtěl negovat mé předešlé stanovisko, i Ukrajina musí hledat schůdná řešení.
Myslíte tím, aby Ukrajina Rusku ustupovala?
To vůbec ne. Ale i v případě realizace Minsku II (dojednaný klid zbraní z února 2015, pozn. red.) bylo možné udělat více. I když vím, že by to bylo velmi složité. Ovšem Putin by ztratil jeden z podstatných argumentů pro ospravedlnění své agrese.
Některé zprávy z Ukrajiny hovoří o možných mírových jednáních, je to reálné?
Zatím to jsou jen první náznaky k zastavení války a návratu k jednacímu stolu. Pokud bude ale Rusko trvat na dobře známých nesplnitelných podmínkách, nemůže takové jednání dospět ke zdárnému výsledku.