Obě zmiňované země jeho slova označily za jasnou výhružku, která je pro ně naprosto nepřijatelná a slova ruského velvyslance ostře odsoudily.
Bosna a Hercegovina má právo rozhodnout se, jestli vstoupí do Severoatlantické aliance, ovšem Rusko si vyhrazuje právo reagovat, na příkladu Ukrajiny ukazuje jak. To jsou slova, která ve vysílání bosenské federální stanice FTV pronesl ruský velvyslanec Igor Kalabuchov. Jak píší Novinky, reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
Chorvaté zuří
Kalabuchov řekl, že pokud se Bosna a Hercegovina rozhodne být členem nějaké aliance, je to její vnitřní záležitost. „Naše reakce je ale jiná záležitost. Na příkladě Ukrajiny jsme ukázali, co očekáváme. Jakmile dojde k hrozbě, odpovíme,“ uvedl s tím, že ve skutečnosti je to Západ, kdo představuje pro Bosnu bezpečnostní riziko, protože varuje před údajně neexistujícími ruskými plány. „Nemáme žádné plány. Budeme reagovat po analýze strategické a geopolitické situace,“ dodal.
Ruský velvyslanec odkazoval na rezolutní odmítnutí integračního procesu do NATO ze strany bosenských Srbů, v čele s jejich lídrem Miloradem Dodikem. Ten s ruským prezidentem Vladimirem Putinem udržuje velmi vřelé přátelské vztahy. Slova ruského velvyslance pobouřila také Željka Komšiće, který je zástupcem Chorvatů v Předsednictvu Bosny a Hercegoviny, ten je ostře odsoudil. Podle něj jde o „nepřijatelné výhrůžky“.
Milorad Dodik údajným agentem Kremlu
Komšić řekl, že důrazně odsuzuje hrozby ruského velvyslance v Bosně a Hercegovině. Poselství vyslané ruským velvyslancem, který jako příklad zmínil Ukrajinu, považuje za jasnou výhružku. „Pro Bosnu a Hercegovinu je to naprosto nepřijatelné,“ uvedl a doplnil, že rozhodnutí Bosny a Hercegoviny vstoupit do NATO je pouze a jedině věcí institucí těchto dvou zemí, nikoli záminkou k útoku na Bosnu a Hercegovinu ze strany Moskvy. Upozorňuje na to Forum24.
Podle Pavla Havlíčka z Asociace pro veřejné otázky je to, že by Rusko napadlo Bosnu, vyloučené. „Co mohou udělat je využití hráčů uvnitř, kteří jsou prodlouženou rukou Ruska v regionu západního Balkánu. Z jedné strany jsou to separatistické tendence uvnitř Bosny, jako je právě Srbsko, jedna z entit uvnitř Bosny a Hercegoviny. Její čelní představitel Milorad Dodik je takovým agentem Kremlu. Z druhé strany je to pozice Srbska, která s tím úzce souvisí,“ řekl pro Události247.