Rusové zaútočili z Ukrajiny na Bělorusko. Letadla měla napadnout vesnici nedaleko hranic

Velitelství ukrajinské armády informovalo o ruském útoku na Bělorusko. Podle nich jde o cílenou provokaci, která má do války Bělorusko vtáhnout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na akci ruských letadel upozornili ukrajinští pohraničníci. Ti v pátek odpoledne nahlásili vzlétnutí několika ruských letadel z běloruské základny Dubrovica. Jak uvádí server CNN Prima NEWS, toto místo se nachází nedaleko hranic s Ukrajinou. Letadla měla po vstupu do ukrajinského vzdušného prostoru obletět města Horodyšče a Tumen, vrátit se zpět do Běloruska a tam zaútočit na vesnici Kopani.

Bělorusko útok na vesnici popřelo

Ukrajinci celou akci označili za provokaci, která má za cíl vtáhnout do války na Ukrajině také právě Bělorusko. „Oficiálně deklarujeme: Ukrajinská armáda neplánovala a neplánuje podnikat žádné agresivní akce proti Běloruské republice,“ stojí v prohlášení ukrajinské bezpečnostní služby. Bělorusko ale popsaný scénář vyvrací. Podle tamního ministerstva obrany jsou informace o útoku na vesnici „naprostý nesmysl.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko

Poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč ale Rusko jednoznačně obviňuje z toho, že podniká kroky k tomu, aby zatáhlo Minsk do konfliktu. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se dosud odmítá zapojit do války na Ukrajině. Ruské armádě ale poskytl běloruské území k útoku na Ukrajinu.

Zatím to na posun k lepšímu nevypadá

Jak informuje server Novinky, po pátečním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem Lukašenko prohlásil, že Ukrajina se připravovala k útoku na jeho zemi. Podle něj ale ruská invaze na Ukrajinu konfliktu předešla. Bělorusko je přitom zemí, kde se konala tři kola jednání mezi Kyjevem a Moskvou o příměří. Naposled se tam obě delegace sešly v pondělí, ale k zásadnímu posunu v jednání nedošlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyjednávání

K dílčí dohodě došlo jen v otázce humanitárních koridorů pro evakuaci osob. Ve čtvrtek pak jednali ministři zahraničí Ukrajiny a Ruska Dmytra Kuleba a Sergej Lavrov v Turecku. I toto setkání ale skončilo bez výsledků. Podle ukrajinské strany Moskva podmiňuje zastavení útoků na Ukrajině kapitulací Kyjeva, ke které ale podle Kuleby nedojde. Rusko zároveň požaduje neutralitu a demilitarizaci Ukrajiny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články