Jaro je tady. Nejen v kalendáři, ale také teplotami. Zimní bundy můžeme odložit do skříní, ovšem nejásejme předčasně. Ještě se může ochladit.
Dagmar Honsová je českou meteoroložkou a hlasatelkou zpráv o počasí. Je absolventka České zemědělské univerzity v Praze a během studia se orientovala na biometeorologii. Pro Udalosti247 prozradila, jaké počasí nás čeká v příštích dnech.
Venku panují jarní teploty. Můžeme se na ně těšit i v dalších dnech?
Konečně, řekla bych. Tlakovou výši, která nám je přináší, očekáváme nejméně do konce týdne, kdy bude opravdu jasno. Nejvyšší denní teploty porostou. Ve středu, na Světový den meteorologie, naměříme letošní první dvacítku. Vyloučené nejsou ani teplotní rekordy.
Ve srovnání s loňským rokem, přišlo jaro dříve, nebo později?
Loni první dvacítka přišla přesně o měsíc dříve. Pokud bychom ale spočítali mrazivá rána, která nás budou do středy provázet, tak jsme na stejném počtu mrazivých březnových rán, jako tomu bylo v průběhu ledna. Z jedné strany to tedy vypadá, že zažíváme krásné počasí, ze strany druhé ale pořád máme rána studená.
Budeme tedy ještě ráno škrábat zamrzlá skla aut?
V ranních minimech by na celém území republiky měly být teploty v nočních minimech pod bodem mrazu. Vlhkost vzduchu byla ale velmi nízká, protože k nám proudil suchý vzduch. Takže i přesto, že teploty v ranních minimech klesaly pod bod mrazu, jsme škrábat nemuseli.
V nížinách sníh není, jak dlouho ho ale ještě najdeme na horách?
Teploty v ranních minimech klesají pod bod mrazu. Díky tomu je odtávání velmi pozvolné. I přesto, že délka slunečního svitu je až na dvanácti hodinách a přes den jsou teploty hodně vysoké, odtávání je velmi pozvolné. Za den odtaje šest centimetrů sněhu.
Co lyžaři, zalyžují si ještě?
Pokud jim nevadí kvalita, kdy se ráno a odpoledne lyžuje ještě na firnu, tedy na zmrzlém sněhu, a odpoledne na sněhu mokrém a těžkém, tak si ještě zalyžují. Přírodní sníh leží nejčastěji od 800 metrů nad mořem, na Šumavě nebo v Krkonoších stále leží i přes metr a půl přírodního sněhu. I na sjezdovkách najdeme 70 až 90 centimetrů sněhu.
Zmínila jste, že se máme těšit na dvacetistupňové teploty. Jak dlouho nám vydrží?
Nejvyšší teploty bychom měli naměřit ve středu a ve čtvrtek, to bude v maximech právě dvacet stupňů. Poté by se odpolední maxima měla pohybovat do 18 stupňů, bude přibývat více oblačnosti.
Během března neprší. Změní se to?
Jsme výrazně srážkově podprůměrní. Zatím spadlo jen 15 procent dlouhodobého normálu. Vypadá to, že nějakou dešťovou, ve vyšších polohách zřejmě i smíšenou nebo sněhovou, přeháňku přinese až úplný závěr března, kdy se opět výrazné ochladí. Ale srážkový deficit a půdní sucho, na které máme nakročeno, to zřejmě nezažehná. Klimatologické sezonní modely však zatím ukazují, že duben bude hodně aprílový. Srážkově by měl být nadprůměrný.