Itálie v létě omezí klimatizace, v zimě bude méně topit. Tamní vláda se tím chce zbavit závislosti na ruském plynu

Itálie je jedním z klíčových odběratelů ruského plynu v Evropské unii. Nyní se země připravuje na přerušení dodávek.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podle iDnes novela italské vyhlášky o spotřebě elektrické energie uvádí, že klimatizační systémy mají v letních měsících nově udržovat teplotu ve veřejných prostorách mezi 25 a 27 stupni Celsia. Změny se však dle iDnesu dotknou i zimního období. Veřejné budovy totiž už nemají být vytápěny na více než 21 stupňů. 

Itálie o dodávkách plynu vyjednává s Afrikou

Novela je součástí italského energetického balíčku a čeká, až ji schválí horní komora italského parlamentu. Itálie je podle iDnesu na ruském zemním plynu dlouhodobě silně závislá, protože tvoří až 40 procent veškerých dodávek. Země teď ale chce energetické zdroje více diverzifikovat, a proto aktuálně vyjednává o dodávkách plynu například s Kongem nebo Angolou, píše iDNES. Snížit spotřebu energie v oblasti vytápění a ochlazování místností ve veřejných budovách navrhl italský premiér Mario Draghi. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynový uzávěr

Jak uvádí Newstream, postoj Itálie tak zvyšuje pravděpodobnost, že se od ruského plynu odpojí také další země Evropské unie. Ekonom Lukáš Kovanda k tomu pro Události247 uvedl: „Stane se tak, pokud Rusko nepřistoupí k nějaké formě kompromisu. Moskva se ale zatím tváří tak, že očekává, že země EU na nový způsob plateb přistoupí. Tento nový způsob se vztahuje už k dubnovým dodávkám. Některé faktury za ně jsou splatné už od tohoto týdne.“

Česko by přerušení dodávek postihlo nejvíce z EU

Evropská unie, a s ní i Česká republika, placení rublem odmítá, připomíná iDNES. Není tedy jisté, co se při další platbě za zmíněné energie na přelomu dubna a května stane. Ruská agrese dle iDnesu způsobuje také nedostatek materiálů, součástek a v neposlední řadě i pracovní síly. Velký problém nastává například ve stavebnictví. To přichází o kvalifikované ukrajinské pracovníky, kteří odjíždějí bránit svou zemi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Praha

Podle ekonoma Lukáše Kovandy by v případě přerušení dodávek z Ruska patřila česká ekonomika mezi nejzasaženejší v celé EU. „Jsme jednak vysoce průmyslovou ekonomikou a průmysl je sám o sobě závislý na plynu a energiích. Navíc jsme hodně závislí na energiích právě z Ruska. Pokud by tedy došlo k přerušení dodávek, tak to přinese nárůst nezaměstnanosti. Týká se to oceláren, hutí, ale těžce by dopadli také skláři nebo třeba cementárny,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články