Webové stránky Braňme Česko se snaží předcházet nepravdivým informacím, které se týkají války na Ukrajině.
Jak píše CNN Prima NEWS, Babišovi se nelíbí, že kabinet nabádá občany k tomu, aby nahlašovali dezinformační weby. „Možná ti není příjemné někoho ‚nahlašovat‘, uvědom si ale, že lži ve veřejném prostoru jsou nebezpečné. Na dezinformace upozorni standardním způsobem na dané sociální síti, trestné činy neváhej nahlásit Policii ČR,“ píše se na vládním portálu Braňme Česko
TOP09 připomněla Babišovu StB minulost
Vládní webová stránka má za úkol bojovat proti dezinformacím. Babišovi se ale nelíbí způsob komunikace a nabádání k „práskačství“. Vyjádřil se k tomu i na svém Twitteru:
„Pane poslanče, říká vám něco číslo 25085? My vám to připomeneme – to je číslo Vašeho svazku u StB. Že vám není hanba,“ reagovala vládní strana TOP09 podle CNN Prima NEWS na Babišovu kritiku. Způsob vládní komunikace pro CNN Prima NEWS okomentoval i ministr vnitra Vít Rakušan: „Tato vláda přišla s ambiciózním programem, jak čelit dezinformacím. Považujeme je za nebezpečí a součást války, je to záležitost, která může poškozovat Českou republiku.“
Bývalý premiér je podle experta alibista
Podle politologa Miloše Gregora je počínání Andreje Babiše alibistické. „Jeho vláda měla dlouhé roky upozornění od akademiků, neziskovek i zpravodajských služeb, že dezinformace jsou velkým problémem a je potřeba s tím něco dělat. Vláda Andreje Babiše ale za celou dobu neudělala vůbec nic,“ uvedl pro Události247
Zároveň dodává, že chápe, proč z toho Babiš nemá radost: „Chápu, že Babiš je nervózní a nelíbí se mu, že by měli občané dezinformace nahlašovat, protože pokud se podíváme na styl jeho komunikace v uplynulém roce, tak dezinformace se staly nedílnou součástí a jedním ze stavebních kamenů jeho komunikace s voliči,“ doplnil pro Události247.
Vláda na svém webu Braňme Česko předkládá i výzvy, kterými se občané mají řídit. Podle vládního portálu by občané měli například sledovat a sdílet důvěryhodné zdroje, jako jsou vládní organizace nebo veřejnoprávní média. Vyvracet lži by se podle webu lidé neměli bát ani v osobním kontaktu, například při diskusi s příbuzným nebo kamarádem. Nahlašování dezinformací pak prý „není práskačství“, protože lži ve veřejném prostoru jsou nebezpečné.