Babiš jako prezident? Přinášíme výčet výhod a nevýhod, kdyby byl hlavou státu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dosud nepotvrdil, že bude na Hrad kandidovat. Vše tomu ale nasvědčuje. Navíc je favoritem průzkumů.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nedávný průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že bývalý premiér Andrej Babiš má velkou šanci stát se příští českou hlavou státu. Jak píše server E15, šéf hnutí ANO by získal podle průzkumu provedeného na přelomu května a června v prvním kole prezidentské volby 20 procent. Druhý v pořadí bývalý generál Petr Pavel by měl o čtyři procenta méně. Ve druhém kole by ale podle průzkumu Babiš narazil. Většina dotazovaných by upřednostnila Pavla (49 procent) namísto bývalého předsedy vlády (32 procent), doplňuje E15.

Termíny odhaleny

Přesto jsou Babišovy šance velké a bude otázkou, jak se nakonec ke své kandidatuře postaví. Zatím podrobnější vyjádření odmítá. V tomto týdnu pouze zmínil, že konečné rozhodnutí oznámí nejspíš 4. listopadu, píše ČTK. Je tak zřejmé, že si šéf hnutí ANO nechává dostatek času na to, aby zhodnotil své možnosti. V listopadu už bude po senátních a komunálních volbách a budou tak více jasné preference voličů. Právě podzimní volby mají být podle Babiše důvodem, proč objíždí republiku obytným vozem, informuje ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volby

Lidé přitom upozorňují, že tímto způsobem předseda opozičního hnutí vede už svou kampaň. Babiš to ale odmítá, jak připomíná ČTK. Může jít o promyšlenou strategii. Kromě oznámení termínu sdělení kandidatury Babiše bylo v tomto týdnu také totiž sděleno datum prezidentských voleb. Předseda senátu Miloš Vystrčil stanovil konání prvního kola na pátek a sobotu 13. a 14. ledna příštího roku. Případné druhé kolo by se pak uskutečnilo o dva týdny později. Babiš by v případě oznámení své kandidatury až v listopadu měl na kampaň jen dva měsíce, píše ČTK.

Na Hradě je třeba změna

To by bylo u jiných kandidátů velmi málo na zviditelnění a získání dostatečné podpory. U Babiše to ale neplatí. Důležité je připomenout, že je viditelný nejen kvůli své cestě obytným vozem, ale jako bývalý premiér dostává také mnoho mediálního prostoru. On sám je navíc velmi aktivní na sociálních sítích. Navíc díky jeho vládnutí už lidí ví, co od něj očekávat. Babiš by tak v prezidentském úřadě zřejmě příliš nepřekvapil. To by mohlo být jeho výhodou a zároveň i nevýhodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pražský hrad

Spousta lidí má bývalého předsedu vlády spojeného se skandály týkající se zneužívání dotací. Není tak vyloučeno, že lidé budou předpokládat zneužití postavení i na Hradě. Česko by se tak nedostalo ze zoufalé situace, která panuje v prezidentském úřadu nyní. Stačí připomenout skandály hradního kancléře Vratislava Mynáře. Temný stín vrhá také stálá přítomnost prezidentova poradce Martina Nejedlého, který je spojován s Ruskem. A v neposlední řadě Zemanovo kontroverzní udělení milosti šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články