Brněnské hlavní nádraží obsadili romští uprchlíci z Ukrajiny

V posledních dnech se k bezdomovcům přidaly i skupiny maďarsky hovořící romští uprchlíci z Ukrajiny.

i Zdroj fotografie: S vědomím Anety Beránkové / Twitter
                   

Desítky ukrajinských Romů v posledních dnech podle zjištění serveru Deník obsadily prostory v blízkosti vlakového nádraží. Tyto skupiny přicestovaly dle Deníku z různých částí republiky. Jednalo se především o ženy s dětmi. Tito lidé většinou absolvovali veškeré přijímací procedury v krajském asistenčním centru a doklady by tak měli mít v pořádku, píše dále Deník. 
 

Město na ně nemá páky

Proti zhruba osmdesáti členné skupině uprchlíků s ukrajinským i maďarským občanstvím zakročilo město, které je poslalo do kasáren v Židenicích, i když většina z nich o ubytování nemá zájem. Informuje o tom Brněnská drbna. V úterý se uprchlíci objevili u nádraží znovu. Někteří se vrátili z kasáren, jiní přicestovali z Ostravy, kde získali dočasné ubytování a ochranu, píše Deník. Deníku řekli, že do Brna přijeli žebrat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Brno

Brněnská primátorka Markéta Vaňková pro Deník uvedla, že neexistují možnosti, jak těmto lidem nařídit, kde mají pobývat. Současně naznačila, že mohou zneužívat sociální podporu. „Podle našich informací je to jasně daný počet lidí, kteří migrují po celé republice, mění jednotlivá města. Často vyjíždí i mimo Českou republiku a pak se zase vrací pro dávky.“ Se začleňováním Ukrajinců do společnosti pomůže v Brně nová desetičlenná poradní skupina, kterou založila primátorka a poprvé zasedla v úterý, informuje dále Deník.

Policie situaci monitoruje

Okolí brněnského nádraží je pod neustálým dohledem republikových policistů, kteří asistovali také při pondělním přesunu uprchlíků do kasáren, napsal Deník. Jak píše ČT24, část z nich má totiž zřejmě maďarské občanství. „Situaci monitorujeme a řešíme. Spolupracujeme s městem, neziskovými organizacemi a oddělením sociálně-právní ochrany dětí,“ řekl pro Události247 policejní mluvčí Pavel Šváb. Dodal, že policie v Brně zatím nemá ohledně romských uprchlíků hlášený žádný trestný čin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policie ČR

Kromě okolí hlavního nádraží se uprchlíci ve větších skupinách shlukují také před brněnským úřadem práce, kde je jim vyplácen příspěvek 5000 korun, napsal Deník. Podle členky Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Alice Sigmund Herákové, přišlo do Česka asi 1200 romských uprchlíků. „Přicházejí různé skupiny od nejvíce integrovaných až po ty z nejhorších sociálních podmínek. Je tam obtížnější integrace,“ řekla pro ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články