Napětí na Ukrajině sílí. Česko pošle dělostřeleckou munici a připravuje se na nejhorší scénář

Rusko podle satelitních snímků nedaleko ukrajinské hranice hromadí tanky, děla, raketomety i balistické střely krátkého doletu. Nechybí ani statisícová armáda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na nejhorší možný scénář vývoje na Ukrajině je připravena česká vláda. Přidala se ke státům Severoatlantické aliance, které postupně dodávají Kyjevu zbraně na obranu před možnou ruskou agresí. Tu Moskva sice popírá, ale na hranici s Ukrajinou umístila desetitisíce vojáků a techniku. Česko si ze seznamu materiální pomoci na pokrytí aktuálních operačních potřeb ukrajinských sil, vybralo podle ministryně obrany Jany Černochové dělostřeleckou munici ráže 152 mm.  

Statisícová armáda u hranice

Přestože Rusko tvrdí, že se nechystá napadnout Ukrajinu, poslalo k ukrajinské hranici statisícovou armádu. Na mezinárodní scéně to vzbudilo velké obavy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Západ obvinil z nepřátelské hysterie. V době, kdy panuje zvýšené napětí mezi Západem a Ruskem navíc běloruský vůdce Alexandr Lukašenko oznámil, že v únoru Rusko s Běloruskem uspořádají společné vojenské cvičení, píše iDnes.

Podle satelitních snímků Rusko k ukrajinské hranici poslalo tanky, obrněná vozidla, děla, samohybné houfnice, vícehlavňové raketomety, rakety země-vzduch a balistické střely krátkého doletu. „Vojska, která tam jsou, jsou dostatečná k nějakému omezenému útoku v jihovýchodní Ukrajině,“ cituje bezpečnostního experta Andora Šándora server TN s tím, že Rusko umí rychle a efektivně posílit vojsko a má dobré strategické přepravní kapacity velkokapacitními letouny.

Ukrajinu podporují státy NATO

Kyjev se připravuje na mobilizaci, na hranici vyrostly ploty s ostnatými dráty a protitankové příkopy. „Tahle oblast je vybavená bezpečnostními kamerami, takže jakýkoliv náznak útoku uvidíme. Díky tomu budeme moci včas varovat naše ozbrojené síly a připravit obranu,“ řekl Jurij Trubačov z ukrajinské pohraniční stráže. Ukrajinská armáda disponuje zhruba 200 tisíci aktivními vojáky. Přestože ji dovybavila tanky, obrněnými vozy a dělostřeleckou technikou, nedá se měřit s Ruskou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vojenské síly na Ukrajině

Ukrajinu podporují státy NATO. Spojené státy přislíbily pomoc ve výši zhruba 14 miliard korun. „Teď přišla první zakázka amerických protitankových střel Javelin, to jsou střely s poměrně dlouhým doletem a Britové tam začínají navážet protitankové zbraně na krátkou vzdálenost,“ uvedl Šándor. Dodávku protiletadlových a protitankových střel oznámilo Estonsko, Lotyšsko a Litva, napsaly Novinky. Turecko Ukrajině prodalo bezpilotní letouny Bayraktar.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články