Ruská invaze na Ukrajinu jako válka bez konce. Existuje vůbec možnost, jak konflikt zastavit?

Válka na Ukrajině trvá už 11 týdnů a zatím nepřinesla zásadní zvrat. Vše spíše nasvědčuje tomu, že se bude bojovat velmi dlouho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

„Ať bude scénář jakýkoli, není pochyb o tom, že Vladimir Putin má tendenci napsat další kapitolu ruských dějin,“ řekl pro iRozhlas politický geograf Michael Romancov. Válčí se třetí měsíc, ale je to skutečně tak? Boje ale letošním únorem nezačaly. Minimálně ty na východě země. Válka na Donbasu trvá posledních osm let. V konfliktu proti sobě stojí ukrajinská armáda a proruští separatisté. Vše odstartoval státní převrat v Kyjevě v roce 2014, který je označovaný jako Majdan. V témže roce došlo k obsazení poloostrova Krym, který Rusové anektovali.

Bojovat se může mnoho let

Anexe Krymu je vnímána jako agresivní krok, a proto bylo Rusko potrestáno sankcemi. Postihy ale evidentně nebyly dostačující, protože Moskva se nezalekla a o pár let později podnikla invazi na Ukrajinu. A nejen na tu východní část. Rusko mělo své jednotky ještě v březnu až u Kyjeva, když usilovalo o dobytí hlavního města. Je sice pravda, že nakonec Rusové ze střední Ukrajiny ustoupili, ale konec bojů to neznamená. Jde spíše o strategický postup Moskvy, kdy přeskupila své síly především na východní část země. Cílem je dobytí celého Donbasu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mapa východní Ukrajiny

Rusko totiž před invazí uznalo nezávislost Luhanské a Doněcké lidové republiky a dá se přepokládat, že je bude chtít připojit ke svému území. Stejně jako to udělalo s Krymem. To všechno pod zástěrkou ochrany, jak stále opakuje i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Musíme zajistit, aby od Ukrajiny nehrozilo nic, co by souviselo s útočnými zbraněmi a šířením nacistických myšlenek, které se Západ snaží bagatelizovat,“ cituje slova šéfa ruské diplomacie server TN. Pod záminkou osvobozování od nacismu tak může válka trvat mnoho let.

Varianty Západu

Navíc se dá očekávat, že s ovládnutím východní Ukrajiny se Rusko nespokojí. Neutuchající boje v Mariupolu a ostřelování Oděsy naznačuje, že cílem Kremlu je také celý pás kolem Azovského a Černého moře. Tím by se Rusko pozemně propojilo také s Krymem a Podněstřím v Moldavsku. Ani u toho by ale nemuselo zůstat. Zaprahnout by mohl Putin po celé Ukrajině. Rusko to ale nebude mít snadné. To už je šéfovi Kremlu jasné. Ztráty na ruské straně během invaze jsou vysoké a výrazný postup v bojích je v nedohlednu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Sil a množství těch, kteří jsou ochotni bojovat, není ani v Rusku neomezené množství. Navíc motivace bude opadat. Když není úspěch, ztrácí se i nadšení. Může to být proces bez konce. Bez vítěze. Někteří západní představitelé na to ale nechtějí spoléhat. Pokud nezaberou ani ty nejpřísnější sankce, zbývá ještě jedna varianta. Vyslat na Ukrajinu mírové síly pod hlavičkou NATO, jak uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. „Skutečnost, že má Rusko jaderný arzenál, nemusí být výmluvou pro pasivitu,“ cituje jeho slova server CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články