Koněvovi odeberou čestné občanství hlavního města Prahy. S návrhem přišel primátor Zdeněk Hřib

Maršálu Ivanu Koněvovi bude odebráno čestné občanství hlavního města Prahy. Podle primátora Hřiba se jedná o kontroverzní postavu dějin.

i Zdroj fotografie: S vědomím Jana Laciny, místostarosty Prahy 6 a poslance STAN / Facebook
                   

Podle webu Echo24 sovětský maršál Ivan Koněv nebude již nadále na popud pražského primátora Zdeňka Hřiba čestným občanem Prahy. Tím byl od června 1945. Příčinou jsou jeho rozporuplné činy, kterými bylo například bombardování Mladé Boleslavi po válce i podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956, píše Echo24. Návrh na odebrání čestného občanství v pondělí schválili pražští radní, projednat jej ještě ale musí městští zastupitelé, kteří budou mít konečné slovo, informuje Echo24.

Šlo o dobový kontext

Podle Echa24 byl Koněv ruský vojevůdce a sovětský maršál, který se na sklonku války podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Také velel násilnému potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi.

Čestné občanství hlavního města získal Koněv 6. června 1945. Samotné udělení je nutné vnímat v dobovém kontextu, s ohledem na další historický vývoj Československa, během kteréhož existoval jediný oficiální výklad událostí a některá fakta byla utajována, dodává Echo24.

„Maršál Koněv se stal čestným občanem Prahy kvůli dobovému kontextu a některé jeho činy byly během minulého režimu zamlčovány. Díky současnému historickému poznání ale víme, že šlo přinejmenším o kontroverzní postavu. Koněv například po konci války rozhodl o bombardování Mladé Boleslavi, kde takto zavraždil 150 civilních obyvatel včetně dětí. Tento, ale i další jeho represivní činy jsou v rozporu s tím, co je od čestných občanů Prahy očekáváno,” cituje web hlavního města primátora Zdeňka Hřiba, který návrh na odnětí čestného občanství podal.

Koněvův odkaz

Bývalý čestný občan Koněv měl v Praze dokonce pomník, který se podle iDNES často stával terčem vandalů. Ten podle serveru Aktuálně nechala radnice Prahy 6 v dubnu roku 2020 odstranit, ačkoliv čeští komunisté proti tomuto kroku ostře protestovali. Vedení KSČM dokonce uvedlo, že úřady spáchaly ,,brutální a amorální čin. Komunisté mluvili také o přepisování historie a o „plivnutí do tváře všem, kdo položili své životy za naši dnešní svobodu,“ píše Aktuálně.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Bývalá socha maršála Koněva

Podle historika Petra Placáka však Koněv nebyl ani válečný hrdina. „Nebyl to ani voják, který jen příkladně plnil rozkazy a bojoval proti ozbrojenému nepříteli. Jeho hlavní funkce byla politruk, který se vyšvihl jako bolševický bandita. Byl to donašeč, intrikán a podrazák, což patřilo k jeho profesi,“ uvedl pro Události247. „Už za války vydával rozkazy k nesmyslným bezhlavým útokům, kde šlo jen o prestiž Rudé armády, a které zbytečně stály životy tisíců vojáků. Kdyby nebyl v roce 1968 v důchodu, jistě by s tanky napochodoval do Prahy,“ dodal Placák.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články