Mnoha lidem hrozí chudoba. Potravinová krize má totiž trvat roky

Ceny v obchodech se zvyšují téměř u všech položek. Především senioři tak začínají mít problém si některé věci dovolit. A bude hůř.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vlna zdražování potravin začala už ke konci loňského roku a válka na Ukrajině celou situaci ještě více rozbouřila. Největší nárůst cen je za poslední rok znatelný hlavně u pečiva, jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Důvod je nasnadě. Velkým producentem této suroviny je právě Ukrajina. Jak píše server ČT24, v zemi zůstávají některá pole kvůli bombardování holá. S obilím ale nastává další problém. Většina se vyváží do světa přes Černé moře, a právě tam operují ruské válečné lodě.

Ukrajina zastavuje vývoz

Možností je přeprava obilí z Ukrajiny do Polska po železnici. Tato varianta ale naráží na kapacitní limity a svět se tak ocitá v potravinové krizi. Ta se podle českého ministra zemědělství Zdeňka Nekuly šíří kvůli dominovému efektu, jak uvedl pro ČT24. Přesto šéf resortu ubezpečuje, že Česko ohroženo není. „Česká republika má v současné době soběstačnost, dokonce nadprodukci obilí, kde jsme na nějakých 150, 160 procentech, konkrétně u pšenice dokonce až na 200 procentech,“ cituje slova šéfa zemědělství server ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sklizeň obilí

Přesto ceny jdou i v tuzemsku výrazně nahoru právě u potravin vyrábějících se z obilí. Například cena mouky stoupla v dubnu meziročně o polovinu, píše ČT24. Ukrajinská vláda navíc kvůli válce vydala stopku na vývoz některých komodit. Jedná se například o žito, ječmen, pohanku, proso, cukr, sůl a maso. Opatření má platit do konce roku a kolečko potíží se tak může roztočit ještě více. Resort zemědělství sice ubezpečuje, že nedostatek nehrozí, nikdo ale už nezaručuje, že lidé budou mít dostatek prostředků, aby si potraviny koupili, doplňují na ČT24.

Obavy sílí

Ceny stoupají a z výše uvedeného je jasné, že stoupat budou i nadále. Lidé s menšími příjmy se přitom do potíží dostávají už nyní. Jak informoval server iRozhlas, mezi seniory jsou tací, kteří nemají dost peněz na jídlo a musí navštěvovat potravinovou banku. Ke zhoršení jejich životní situace v mnoha případech přispělo výrazné zvýšení cen energií. Pro starší lidi je také stěžejní úhrada léků, které jsou pro ně důležité. Může tak dojít k situaci, že na jídlo už jim nezbyde.

iZdroj fotografie: Pixabay
Rodiče na procházce

Důchody sice rostou v závislosti na inflaci, ale ani to nemusí stačit. Od září se seniorům zvýší penze v průměru o 700 korun, informoval iRozhlas. Při pohledu na ceny v obchodech je ale jasné, že měsíční výdaje se zvyšují mnohonásobně více.

Navíc je tu i jiná skupina obyvatel, která má také hluboko do kapsy a příjmy se jí automaticky zvyšovat nebudou. Jde hlavně o rodiny s malými dětmi. Pro server SeznamZprávy to potvrdila i ředitelka spolku Aperia Eliška Kodyšová. „Bojí se, že nevyžijí, když cena jednoho nákupu je najednou výrazně vyšší, než byla před několika měsíci,“ odpověděla na dotaz SeznamZpráv.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články