Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. Jako první oznámil svůj odchod prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
Podle Seznam Zpráv odcházející členové uvedli, že jim došla trpělivost, a že pravidelné víkendové schůzky s prezidentem na zámku v Lánech považují za ztrátu času. Jak píše ČT24, prezidentovi už nebude radit ekonom Vladimír Dlouhý, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, guvernér České národní banky Jiří Rusnok, někdejší odborový předák a bývalý poslanec za ČSSD Jaroslav Zavadil a předseda Svazu měst a obcí František Lukl.
V týmu zůstanou dva členové Rusnokovy vlády
Zemanův expertní tým se na zámku v Lánech schází většinou jednou za měsíc. Jak připomínají České noviny, jeho zasedání prezident obnovil po své nemoci letos v březnu po zhruba půlroční pauze. Naposledy tým jednal v sobotu, podle Hradu byla tématem zahraniční politika. Setkání se zúčastnil premiér Petr Fiala. Ten po schůzce uvedl, že Dlouhý společně s ředitelem hradní diplomacie Rudolfem Jindrákem vypracovali oponentní posudky k vyjádření vlády k domluveným okruhům jednání, uvádí České noviny.
V expertním týmu zůstane pouze pět členů včetně tří z nejbližších Zemanových spolupracovníků, tedy poradce Martin Nejedlý, vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář a šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák, píše ČT24. Spolu s nimi také bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová a exministr zemědělství Miroslav Toman. Oba byli členy Rusnokovy vlády, kterou Zeman jmenoval proti vůli Poslanecké sněmovny, a která pak přes půl roku vládla bez důvěry, informuje ČT24.
Poradci nemají téměř žádný vliv
Politolog Lubomír Kopeček si myslí, že odchod expertů z prezidentova týmu může být způsoben několika faktory. „První je, že jako poradci nemají v zásadě na nic větší vliv, protože vliv prezidenta je teď relativně dost omezený. Druhý faktor je diskreditace prezidenta v důsledku jeho některých ne úplně dobře přijatých kroků, jako byla milost Balákovi, nebo proruská orientace, která se ukázala jako blamáž,“ uvedl politolog pro Události247.
Ke druhému faktoru se podle Kopečka může pojit i ten třetí. „Někteří lidé z prezidentova okolí mohou být pro ten poradní tým ještě méně přijatelní než prezident. Narážím teď především na hlavního poradce prezidenta Nejedlého a Vratislava Mynáře. To si myslím, že může v těch rezignacích hrát důležitou roli. Tyhle tři faktory mě napadají jako vysvětlení. Který z nich je důležitější, těžko říct,“ doplnil politolog pro Události247.