Vysoké ceny energií, inflace a potravinová krize je na spadnutí. Experti se přou o to, jak by měl stát krizi řešit.
Česko prozatím podle serveru CNN Prima disponuje dostatečnými zásobami pšenice. Náklady na produkci jsou ale vyšší než loni. Prognostici se obávají potravinové chudoby, která postihne tisíce lidí, uvádí dále CNN Prima NEWS. Exprezident Agrární komory Jan Veleba zmínil pro CNN Prima NEWS například možnost nákupu do Státních hmotných rezerv. Ekonomický expert Lukáš Kovanda si myslí, že alternativ ale není příliš. „Kromě třeba zákazu vývozu pšenice a podobných surovin jich moc není,“ řekl ekonom pro Události247.
Chleba bude dál zdražovat
Zemědělci mohou podle dlouhodobých předpovědí i letos očekávat slušnou úrodu pšenice. Kvůli vývozním restrikcím z ní většina zůstane k domácí spotřebě. „Dá se sice zakázat vývoz různých surovin do ciziny, doplatí na to ale čeští zemědělci, kteří na zahraničních trzích dosahují vyšších cen,“ říká Kovanda pro Události247. Problémem je i to, že Rusové údajně kradou ukrajinské obilí a přístavy jsou v obležení, psali jsme.
Russian bulk carriers being loaded presumably with stolen Ukrainian grain on new satellite images from Maxar Technologies. They show Matros Pozynich and Matros Koshka ships docked next to what appear to be grain silos, where grain is dumped from a conveyor into an open hold. @CNN pic.twitter.com/hBMV2AdVsi
— Gerashchenko.news (@GerashchenkoNow) May 24, 2022
„Je to teď velice složité,“ posteskla si pro Události247 Milena Šotová, majitelka a provozovatelka ostravské rodinné pekárny. ,,Zatím máme štěstí. Mouku bereme až od Olomouce a zatím je. Kvalita je dobrá, ale povýšilo to už asi třikrát, ani to už nesleduji. Když jde o mouku, říkáme si, je válka, co se dá dělat. Ale ještě větší hrůzu teď máme ze zdražování elektřiny a plynu. S elektřinou už to máme teď dost napnuté, ale nejhorší teď bude platit plyn. Toho pec ,sežere’ šílené množství,“ dodává pro Události247 pekařka.
Menší pekárny už teď bojují o přežití
Chloubou radvanické pekárny je původní, téměř stoletá parní pec, kterou je nutno každou noc vytopit na 280 až 300 stupňů. „Vyčerpali jsme zásoby, včetně těch peněžních. Až přijdou další složenky, už nebude z čeho brát a skončíme. Hlavně pak taky budeme muset vyplatit naše pracovníky, když zrušíme jejich pracovní místa. Z toho, co jsme si ušetřili na stáří. A to vás položí na lopatky,“ připomíná Milena Šotová pro Události247.
„Stát do toho může zasáhnout tak, že omezí vývoz. Také může upravit své dotační politiky směrem k prvovýrobě. Je ale třeba říci, že právě takovéto úpravy, které by podpořily ta nejmenší zemědělská družstva nemají okamžitý efekt. Jejich dopad vyžaduje určitý čas, dopad určitě nezaznamenáme v letošním roce,“ uzavírá pro Události247 Lukáš Kovanda. Server iDNES uvádí, že stoupající ceny potravin by se mohly podle Potravinářské komory ČR stabilizovat po letošní sklizni obilí.