Provalil se dokument, který odhaluje, proč máme drahé energie a plyn. Dělají nám to schválně

Současná energetická krize je světovými lídry připisována hlavně válce na Ukrajině. Teď se ale ukazuje, že je to všechno jen součástí velkého plánu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už několik měsíců je svět zaplavován znepokojivými informacemi z války na Ukrajině. Počty obětí, dobytých území, nákladů na zbraně. To všechno málokoho nechává klidným. Obzvlášť, když celý konflikt komplikuje každodenní život téměř každého. Ruská invaze do sousední země způsobila prudké zvýšení cen ropy, obilí a hlavně plynu. U této komodity navíc přetrvávají obavy z nedostatku kvůli omezeným dodávkám z Ruska. Problémy vznikají kvůli plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro dodávky z Ruska do Evropské unie.

Nejistota kolem nedostatku plynu

Plynárenská společnost Gazprom tvrdí, že dodávky jsou omezeny kvůli závadě na turbíně, kterou musí opravit společnost Siemens, píše web Novinky. Firma sídlící v Německu takovému vyjádření nerozumí, protože podle ní únik motorového oleje z turbíny není důvodem pro přerušení dodávek, uvádí dále Novinky. Celé situaci tak málokdo rozumí. A možná ani nechce, protože je zjevné, že na pozadí se děje mnohem více, než se veřejnost dozvídá. Obyčejní lidé chtějí vědět jediné, čímž je cena plynu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nord Stream 1

Ta na burze neustále roste a tím se zvyšují obavy domácností, jestli tuto zimu zvládnou. Napjatá situace panuje i kolem cen elektřiny, které také dosahuhe rekordních hodnot. Navíc politici nejsou schopni veřejnost jakkoli uklidnit, že se situace brzy vyřeší. Naopak často svými výroky způsobují ještě více nejistoty. Někdy to tak působí až neuvěřitelně, že se to všechno děje najednou. Naopak to působí jako součást plánu, který je třeba naplnit, a proto lídři nepřichází s opravdovými řešeními.

Snižování CO2 je plán

Takovou domněnku potvrzují i některá vyjádření. „Není žádné řešení nárůstu cen energií v Evropě. Žádný. Nárůst byl plán, aby bylo méně CO2. Roky se podinvestovávalo. Poptávka zůstává. Ve skutečnosti je to o tom, že většina Evropanů si má zvyknout, že bude mít míň aut. Řešíme, kdy to dopadne, aby se to sneslo,“ napsal na sociální síť Twitter bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. Zdá se tak, že vše, co se kolem energií děje bylo dávno naplánováno. Důvod je jasný. Evropská unie není dobrovolně schopna snižovat produkci CO2.

Potvrzuje to letošní zpráva Eurostatu, podle které loni vzrostla produkce ekvivalentu CO2 v rámci sedmadvacítky meziročně o šest procent, v Česku pak o osm, píše web iRozhlas. Největší podíl na emisích měl zpracovatelský průmysl. Až poté následuje spotřeba domácností. Tu je ale nejjednodušší omezit. Když budou vysoké ceny energií, každý to udělá dobrovolně. Obleče si více svetrů, bude méně svítit a také méně jezdit. Plány na snížení emisí budou rázem naplněny.

Co si o stávající situaci myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články