Solární panel na střeše jako recept na chudobu. Ministr Jurečka chce lidi motivovat k úspoře

Ceny energií stále rostou a vláda zatím nechystá žádná opatření. Podle ministra práce Mariana Jurečky je smysluplnější motivovat firmy i domácnosti ke spoření.

i Zdroj fotografie: MPSV
                   

Trend je jasný. Zdražuje vše, energie nevyjímaje. Naopak ty patří k těm, které zvyšování cen postihuje nejvíce. U plynu má na tom největší vliv válka na Ukrajině, menší dodávky plynu z Ruska a nestabilní situace na trhu. A zvýšení ceny plynu ovlivňuje i cenu elektřiny, protože právě plyn a uhlí jsou stěžejní pro její výrobu. Navíc elektřina zdražila také kvůli emisním povolenkám, které Evropská unie zavedla s cílem odklonit se do budoucna od uhlí. Cena elektřiny na burze tak nadále stoupá, jak vyplývá z grafu na webu Kurzy.

Cesta motivace

Zatímco loni se pohybovala cena za 1 MWh kolem 66 EUR, dnes je na hodnotě vyšší než 234 EUR. Nic navíc nenasvědčuje otočení trendu. Ceny velkoobchodní se tak logický promítají na fakturách pro koncové spotřebitele, a tím je každý obyvatel Česka. Vyloženě se tak nabízí, aby vláda v této situaci nabídla pomocnou ruku minimálně těm nejohroženějším skupinám. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má ale kabinet Petra Fialy jiný záměr.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Energie

„Je smysluplnější nejen velkou firmu, střední, ale i domácnost motivovat ke spoření. Každá uspořená kilowatthodina bez Putina je suprová plus každá nově vyrobená kilowatthodina z obnovitelného zdroje na střeše rodinného domu, někde na fasádě. To je ta cesta, kterou my jako politici a vláda v České republice máme jít,“ uvedl Jurečka pro CNN Prima News. Česká vláda tak evidentně nehodlá jít podobnou cestou jako Velká Británie, která dočasně zavádí daň pro energetické firmy ve výši 25 procent. Získané peníze mají pomoci chudším rodinám.

Mnoho překážek

Podle Jurečky by mohl takový krok vést k růstu nezaměstnanosti. „To nikdo nechceme,“ uvedl Jurečka pro CNN Prima News. Jurečkovo řešení snížit náklady na elektrickou energii pomocí solárních panelů může být na první pohled hezké, ale má několik překážek. Nejchudší rodiny často nežijí v rodinných domech, na které by si solární panely umístily. Obnovitelné zdroje jsou navíc řešením do budoucna, rodiny ale musí platit faktury nyní. A tou největší překážkou je nákladnost pořízení takového řešení. Solární systém může stát domácnost až stovky tisíc.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Solární panely

Stát poskytuje dotaci ve výši 95 procent pro nízkopříjmové skupiny, ale peníze se vztahují pouze na pořízení kotle na biomasu, elektrického a plynového tepelného čerpadla, nebo plynového kondenzačního kotle, jak uvádí web Státního fondu životního prostředí (SFZP). Na fotovoltaiku, kterou zmiňoval ministr Jurečka se vztahuje pouze program Nová zelená úsporám, který pokryje maximálně 50 procent z celkových výdajů, jak vyplývá z informací SFZP. Rodiny, které se rozhodnou pro pořízení, tak musí mít připraveny desítky tisíc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články