Od pádu Mariupolu o ukrajinských obráncích nikdo neslyšel. Hrozí jim trest smrti

O ukrajinských vojácích, kteří bránili město Mariupol jejich příbuzní neví už od dubna. Některé informace přesto naznačují, že jsou stále naživu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server CNN Prima News, východoukrajinský Mariupol oficiálně padl 20. května. V tento den dostali zbývající vojáci rozkaz, aby město přestali bránit. Kontrolu nad Mariupolem tak převzala ruská armáda. A právě ta zřejmě obránce, kteří do poslední chvíle odolávali v hutním komplexu Azovstal, zajala. Jde o stovky mužů, se kterými nemají jejich rodiny aktuálně žádný kontakt.

Ruské zajetí

Například Anna Ivlevaová mluvila se svým manželem naposled 13. dubna, jak uvedla pro web CNN Prima News. Více informací má naopak Ukrajinka Tetiana, která pro CNN Prima News vypověděla, že její muž ji nedávno zkontaktoval z neznámého čísla. Své ženě měl sdělit, že je v pořádku, ale v ruském zajetí v oblasti Doněcka. Kolik ukrajinských vojáků potkal takový osud není zcela jasné.

Jak psal server TN, podle Ruska se mělo jednat o téměř tisíc mužů. Některé odhady ale mluvily až o dvojnásobku členů pluku Azov a námořní pěchoty, píše dále web TN. Právě pluk Azov přitom Rusové považují za nacistický, jak připomíná CNN Prima News. Mohou být tak pro ruskou stranu zásadní, protože mohou být použiti k propagandě. Vyloučeno podle webu CNN Prima News ale není ani mučení. To by zřejmě byla ještě ta lepší možnost.

Soud bude mezinárodní

Podle ministra spravedlnosti samozvané Doněcké lidové republiky Jurije Sirovatka hrozí ukrajinským obráncům trest smrti, jak informuje server iDnes. Už dříve vedení separatistické republiky uvedlo, že soud s obránci Azovstalu se bude konat v Mariupolu a bude mít mezinárodní charakter. „Zajistíme, aby ten soud byl co nejotevřenější. Pozveme na něj zástupce mezinárodních organizací a cizích zemí, včetně západních,“ cituje šéfa východoukrajinské samozvané Doněcké lidové republiky Denise Pušilina server iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soud

Podle Sirovatka bude čelit obvinění celkem 2 300 lidí, kteří se stali válečnými zajatci po dobytí hutního komplexu. Vliv na celý soudní proces může mít ještě jedna skutečnost. Jak připomíná iDnes, ruský nejvyšší soud bude koncem června rozhodovat, jestli je pluk Azov teroristická organizace. Pokud k tomu přistoupí, hrozí každému příslušníkovi trest od 15 do 20 let vězení. Trest smrti v Rusku neplatí, ale možný je na povstaleckých územích východní Ukrajiny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články