Ukrajinští Romové si stěžují, že je nikdo nechce. Motivem jejich příjezdu jsou přitom často jen peníze

Problém s Romy přijíždějícími z Ukrajiny řeší Praha i Brno. Někteří si stěžují na přístup úřadů, řada z nich ale nemá na pomoc nárok kvůli dvojímu občanství.

i Zdroj fotografie: Galaxy 2022 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česko je vůči uprchlíkům z Ukrajiny velmi vstřícné. Od začátku ruské invaze do sousední země vítá běžence s otevřenou náručí a také nabízí lákavé podmínky. Nejde jen o zajištění ubytování a poskytnutí zdravotní péče, ale také o finanční pomoc. Uprchlíci mohou získat po příchodu do Česka humanitární dávku ve výši 5 tisíc korun na osobu. A právě tato dávka je pro některé samotnou motivací, proč se do tuzemska vydat. Jak píše server ČT24, přiznaly to také romské uprchlice, které se zdržovaly na pražském hlavním nádraží.

Problém dvojího občanství

V květnu jich tam přebývalo několik stovek. Řadě z nich přitom bylo nabídnuto ubytování. Někteří naopak na něj neměli nárok, protože mají kromě ukrajinského také maďarské občanství. Jako občané Evropské unie tak nemají nárok na ochranu. Jak dále informuje server ČT24, většina ukrajinských Romů, kteří přijeli do Česka, pochází ze Zakarpatské oblasti. V této části Ukrajiny je velká chudoba, která se se začátkem války ještě prohloubila.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hranice s Ukrajinou

„Já o tom říkám, že lidé nemají co jíst. A tak jezdí na Slovensko nebo do Česka hledat možnosti sociální podpory,“ přiznal pro ČT24 aktivista z Užhorodu Miroslav Horváth. Pomoci by logicky mělo Maďarsko, když mají Romové i občanství tohoto státu. Tak se ale neděje. Naopak podle některých dobrovolníků Romy nenechají v Maďarsku ani vystoupit z vlaku, píše dále web ČT24. Překvapivé to není vzhledem k tomu, z jakého důvodu mají Romové z Ukrajiny také maďarské občanství.

Romští uprchlíci: Gádžové nás nechtějí

Premiér Viktor Orbán ho v minulosti nabídl lidem na územích, která dříve patřila pod Uherskou říši, vysvětluje server ČT24. Tím tak navyšoval počty krajanů, teď se o ně ale postarat nechce. Česko proto začalo s bedlivějším posuzováním těch, kteří do země přichází pro pomoc. Přesto se k nim nikdo neotočil zády. Kvůli Romům z Ukrajiny vznikla v Praze stanová městečka, ve kterých se mohou ubytovat. Následně je jim hledáno náhradní ubytování, případně nabídnut odjezd zpět na Ukrajinu, jak dále píše ČT24. Problémy neřeší jen Praha, ale také Brno.

Tam přespávají matky s dětmi ve stanech na zemi. Brno by proto mohlo stejně jako Praha vybudovat stanová městečka. Pomoci má také Evropský registrační systém uprchlíků z Ukrajiny. Jak informuje ČTK, zajistit to má rychlejší zjišťování duplicit v nahlašování běženců. Daleko snáze by se tak daly řešit situace, kdy běženci nárok na pomoc nemají a rovnou by mohli být posílání zpět. V tom ale vidí problém sami uprchlíci. „Nás nikde gádžové nechtějí, jen Bůh nás má rád,“ postěžovala si pro ČT24 romská uprchlice z Užhorodu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články