Muž napadá lékaře a odborníky na covid a natáčí se u toho. Příznivce za to žádá o posílání peněz, sám je přitom v dluzích

Mnoho osobností a odborníků, kteří veřejně vystupují k problematice koronaviru a očkování, jsou v posledních měsících cílem nepříjemného obtěžování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Člověk, který útočí na propagátory očkování proti covid-19 a a natáčí si to na videa, je devětadvacetiletý invalidní důchodce Patrik Tušl. Reportérovi serveru Aktuálně se podařilo zjistit, že na muže je vyhlášeno 15 exekucí. Přesto na sociálních sítích, kam videa ze svých akcí vkládá, žádá lidi o peníze.

Na videích pokřikují na cíle na ulici

Lidé, které muž obtěžuje, jsou v posledních měsících veřejně známí. Existuje například video, kdy Tušl, ale i další muž, na ulici pronásledují prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. Pokřikují na něho otázky, proč lidem lže a kdo ho za to platí. Přiznávají, že zvonili i u něho doma a tehdy zastihli jeho manželku, kterou obtěžování rozčílilo. Podobnou taktiku muži zkoušeli například u Jaroslava Flegra a imunologa Václava Hořejšího.

Zveřejnil(a) Tušl Patrik dne Pátek 11. června 2021

Když nejsou úspěšní, nazývají je velmi nelichotivými jmény. Záběry ze svých akcí Tušl zveřejňuje na Facebooku nebo Youtube. Když mu provozovatelé účet zablokují, nebo nějaké video smažou, využívá jiné účty, případně si zakládá nové. Sdílí i adresy lidí, kteří propagují očkování, a vyzývá příznivce, aby se k akcím připojili. Podobně se chová třeba i Pavel Zítko. I ten má podle zjištění reportérů milionové dluhy.

Exekuce muž nejprve popíral

Reportér se snažil Tušla se zjištěnými informacemi konfrontovat. Třeba s tím, že dluží výživné na dítě. Nejprve vše popíral, dokonce tvrdil, že žádné dítě nemá. Přitom životem svého dítěte argumentoval na akci, kde konfrontoval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Později ale připustil, že nějaké exekuce opravdu má. Ovšem jako soukromé odmítal otázky na posílané peníze od příznivců a na bankovní účet, který zveřejňuje. Jako člověk v exekuci by měl své příjmy přiznávat a měly by jít na pokrytí jeho dluhů.

iZdroj fotografie: S vědomím České lékařské komory / Facebook
Milan Kubek

Když reportér zabrousil na otázky financí, začali být Tušl i Zítko mnohem agresivnější. Obrátili kamery proti němu a začali mu pokládat otázky, kdo ho za jeho činnost platí a začali mu vulgárně nadávat. „Vyhodnotil jsem, vzhledem k tomu, jak se ta komunikace vyvíjí, že nemá cenu v ní pokračovat,“ prozradil v DVTV autor reportáže Lukáš Valášek. Posléze z místa odešel.

Policie šetří desítky případů

Případy útoků na lidi propagující očkování nebo lékaře se zabývá policie. Ta na Twitteru uvedla, že takových případů řeší desítky. Mají souvislost s vyhrožováním nebo šířením poplašné zprávy. „Trestní řízení jsou v různých stádiích, včetně trestního stíhání několika osob. Jakmile to okolnosti těchto řízení dovolí, budeme veřejnost informovat konkrétněji,“ tvrdí policie.

Trestní oznámení podalo již několik lidí. „Jsem už několik týdnů vystaven nejrůznějším útokům, ale co je horší, těm útokům je vystavena i moje rodina včetně dětí. To už je hodně za hranou. Je to skoro denně,“ řekl na začátku prosince Novinkám Kubek. Fakultní nemocnice Ostrava například navýšila ostrahu, aby se útokům bránila. „Mezi návštěvníky a pacienty jsou bohužel i tací, kteří vulgárním způsobem atakují nemocniční personál,“ řekla České televizi mluvčí Petra Petlachová. Za devadesáti procenty případů prý stoji covid-19.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články