Putin se dál vysmívá sankcím Západu. Ruští bankéři naopak přiznávají problémy

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vystoupil na ekonomickém fóru v Petrohradě a ve svém projevu nepřipustil negativní dopady západních sankcí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Západ od začátku války na Ukrajině stojí na straně napadené země a odsuzuje Rusko. Západní státy bohatě podporují Kyjev finančně i dodávkami zbraní a vojenské techniky. Například USA poskytnou další zbrojní pomoc za miliardu dolaru, informovaly SeznamZprávy. Naopak na Moskvu Západ uvaluje sankce mnohem většího rozsahu, než ke kterým se Západ uchýlil v roce 2014 po anexi Krymu. Jedno z nejpřísnějších opatření přijala Evropská unie v rámci šestého balíčku sankcí, jehož součástí je také zákaz dovozu ruské ropy do zemí EU do konce tohoto roku.

Klamání sebe samého

Časově omezenou výjimku má Česko, Slovensko a Maďarsko, protože se jedná o státy, které jsou na ruské ropě silně závislé. Přesto přistoupení k takovému kroku bude mít na Rusko značný dopad, který ho v budoucnu velmi ovlivní. Nepříznivý dopad mají i jiné přijaté sankce. Stačí připomenout, že ze země odešlo mnoho velkých zahraničních firem, společnosti také odmítají s Ruskem obchodovat, a tak váznou dodávky. Jednoduše řečeno, když se proti jednomu státu postaví téměř celý svět, má to na něj dopad i přestože jde o takovou velmoc, jakou Rusko je.

Šéf Kremlu si to ale zřejmě nechce připustit, píše ČT24. Na ekonomickém fóru v Petrohradě v pátek ruský prezident prohlásil, že se chmurné předpovědi nenaplnily a sankce se naopak obrátily proti Západu. Přitom je jasné, proč se rozjela tato propagandistická kampaň, odkud přicházelo zaklínání, že dolar bude stát dvě stě rublů, a o krachu celé naší ekonomiky. To bylo a je zbraní v informační válce,“ cituje Putina server ČT24.

Všichni ostatní bijí na poplach

Jak dále web ČT24 píše, šéf Kremlu prohlásil, že Rusko se bude dál vyvíjet jako otevřená ekonomika spolupracující i se západními podniky a bude vyvážet více zemního plynu než dosud, ale jinými cestami. Zdá se tak, že Putin má pocit, že se vlastně vůbec nic neděje a dít nebude. Jeho optimismus ale někteří lidé nesdílí. Na ekonomickém fóru v pátek vystoupil také šéf ruské banky Sberbank German Gref, který odhadl, že ruské ekonomice bude trvat až deset let, než se vrátí na úroveň loňského roku, informuje server ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
German Gref

Bývalý ministr hospodářství na rozdíl od prezidenta také přiznal, že sankce zasáhly šestapadesát procent vývozu a jednapadesát procent dovozu. „To představuje hrozbu pro patnáct procent hrubého domácího produktu (HDP) země,“ cituje Grefa web ČT24. Na vážnost situace upozornili ve středu také další účastníci konference v Petrohradu, jak informovaly Události247. Například centrální bankéřka Elvira Nabiullinová upozornila na skutečnost, že Rusko na mezinárodním poli ztrácí, když připomněla, že vyváží se slevou a dováží s přirážkou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články