Sankce Západu zabraly. Rusko začíná přiznávat ekonomické problémy

Ekonomické potíže Ruska jsou hlavním tématem 25. Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra. Problémy připouští i ministr financí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válka na Ukrajině trvá už čtvrtý měsíc a zatím nic nenaznačuje, že se blíží její konec. Důsledky má tato vojenská ruská operace nejen na samotnou Ukrajinu, ale také na Rusko. Moskva čelí kvůli invazi do sousední zemi sankcím Západu. Státy zavádějí tresty pro Rusko od začátku války a s pokračujícím konfliktem ve svých opatřeních přitvrzují. Přestože Kreml se snaží vzbuzovat pocit pohody a tvrdí, že sankce na zemi nijak nedopadají, skutečnost je jiná. A přiznávají to i někteří účastníci 25. Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra, které začalo ve středu.

V Rusku přibývá chudých

Jak píše server Novinky, v prvním dni byli účastníky hlavní debaty ministr financí Anton Siluanov, šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová, ministr hospodářství Maksim Rešetnikov a poradce prezidenta Maksim Orešnikov. Na vážnost situace z ekonomického pohledu upozornila hlavně centrální bankéřka. „Vnější podmínky se nadlouho změnily. V mezinárodní dělbě práce ztrácíme. Vyvážíme se slevou a dovážíme s přirážkou,“ citují Novinky slova Nabiullinové.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Chudoba

„Do popředí se dostává otázka snižování nerovnosti a boje s chudobou,“ citují ji Novinky. Její prohlášení potvrzují také údaje ruského statistického úřadu Rosstat. Jak píše dále server Novinky, podle posledních dat vzrostl v Rusku počet lidí žijících pod hranicí chudoby na 21 milionů, což tvoří 14,3 procenta populace. Nárůst proti předchozímu období je výrazný. Navíc rady nejvyšších nejsou moc povzbuzující. „Musíte žít v rámci svých možností. Pokud bude ekonomika přesycena penězi, nebude to lepší,“ cituje šéfa resortu financí server Novinky.

Recept na krizi

Podle listu Komsomolskaja pravda tak Siluanov odmítá do ekonomiky pumpovat peníze, protože má za to, že by takový krok roztočil spirálu inflace. Naopak opačný názor má ministr hospodářství, který vidí aktuální čas jako dobu nutnou k investicím do ekonomiky. Zároveň ale přiznal, že to povede k inflace, a proto vysvětlil, že makroekonomická stabilita není cíl, ale prostředek. Přesto účastníci debaty dosáhli určité shody. Za recept označili dosáhnutí rovnováhy mezi příjmy a výdaji.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Snahou má být výdej peněz omezit jen na to, co má největší přínos pro podnikání a občany, píší dále Novinky. Logicky tak přichází otázka, jestli považují za přínosný výdaj válku na Ukrajině. Do ní totiž musí Rusko investovat denně obrovské peníze. Velmi brzy tak mohou i ruští občané a Putinovi fanoušci dojít k uvědomění, jak moc takový konflikt ovlivňuje jejich život a může jim způsobovat nemilé ekonomické problémy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články