Evropu zaplavuje koronavirová varianta BA.4 a BA.5. Podle odborníků jde o subvarianty omikronu, které budou v populaci už brzy převládat. V Česku roste počet nakažených.
Experti podle CNN Prima NEWS upozorňují, že tyto varianty dokážou prolomit imunitu, která se vytvořila po prodělání covidu i po třech dávkách vakcíny. Podle aktuálních vědeckých studií dokážou varianty koronaviru BA.4 a BA.5 přelstít protilátky, které v těle člověka vybudovalo očkování nebo prodělání původních variant viru.
Subvarianty zaplaví celý svět
Podle serveru iDnes se nová vlna covidu objevuje především v zemích na jihu Evropy. Výrazný nárůst dle iDnes hlásí Portugalsko, Německo, Francie a Rakousko. Podle zdravotnických úřadů za to mohou právě nové a nakažlivější varianty BA.4. a BA.5. V mnoha zemích navíc už nemají žádná omezení, a to vede dle iDnesu k rychlejšímu šíření nákazy. Podle izraelského virologa Dana Baroucha data nasvědčují tomu, že nové subvarianty budou způsobovat nárůst infekcí i v oblastech s vysokou proočkovaností a u populace, která prodělala subvarianty BA.1 a BA.2, píše CNN Prima NEWS.
Zmíněné koronavirové varianty se podle CNN Prima NEWS šíří i ve Spojených státech, Velké Británii a zbytku Evropy. Experti podle CNN Prima NEWS očekávají, že za pár týdnů budou v těchto oblastech převládat. Dokazuje to také, že koronavirus nadále mutuje. Počty případů rostou i v Česku, a to už třetí týden v řadě. Za poslední týden evidují statistiky ministerstva zdravotnictví téměř 3300 nových případů covidu, to je v mezitýdenním srovnání zhruba o 1100 víc, informují České noviny.
Současná vakcína zmírní průběh nemoci
Někteří výrobci vakcín už pracují na nových lécích, které by měly být účinné proti konkrétním variantám koronaviru, uvádí NBC News. Moderna už dokončila vývoj typu mRNA-1273.214, který má být účinný proti variantě omikron a poskytovat ochranu i vůči subvariantám BA.4 a BA.5. Výsledky klinické studie podle NBC News v poslední fázi ukázaly, že aktualizovaná injekce vyvolala asi pětinásobné zvýšení protilátek proti BA.4 a BA.5 u dříve očkovaných a infikovaných jedinců.
„Na nové mutace funguje i stávající očkování, ale poměrně krátkou dobu,“ řekl Událostem247 epidemiolog Roman Prymula. „Už po dvou až dvou a půl měsících je pak člověk už zranitelnější. Ale to, co funguje déle, je míra ochrany proti závažným formám onemocnění a hospitalizacím. Nová vakcína už se připravuje, ale její finální registrace bude podle mě až na přelomu září a října.“ Epidemiolog dodal, že nová varianta je asi 10,5krát rychlejší, co se týká šíření než ta původní.