Cílem tohoto kroku je mít v každé nominální hodnotě běžně používaných bankovek od 100 Kč do 2000 Kč pouze bankovku jednoho vzoru.
Je možné, že lidé mezi bankovkami v peněžence najdou i ty, jimž za pár dní skončí platnost. Na konci června 2022 totiž podle serveru Deník končí platnost starších vzorů bankovek v hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995 až 1999. I po 1. červenci budou staré vzory přijímat vkladové bankomaty České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, Air Bank, Raiffeisenbank (včetně Equa bank), Fio banky, Monety a UniCredit Bank, píše server Peníze.
Důležitá je šířka ochranného proužku
Zmíněné vkladomaty dokážou starý vzor rozlišit a nepustí ho zpátky do oběhu, píše dále Deník. Lidem, kteří si z těchto přístrojů budou po 1. červenci vybírat peníze, by tak bankomat měl vydat vždycky jen nové vzory, pokračuje server Peníze. Podle Českých novin až do 30. června 2024 bude ale možné neplatné bankovky vyměnit na pokladnách všech úvěrových institucí provádějících pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB.
Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB, avšak po neomezenou dobu,“ píše Česká národní banka na svém webu. Stahované starší vzory bankovek jsou od těch, které nadále zůstávají v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou, uvádí ČNB na webu.
Nástroj proti padělkům
Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky. „Po dlouhé době budou mít bankovky běžně používaných nominálů jen jeden platný vzor, a sníží se tak nejistota či obavy z toho, zda jsou starší vzory bankovek platné a nejedná se o padělek,“ cituje iDnes člena bankovní rady Oldřicha Dědka.
Výjimka je pouze u pětitisícových bankovek. „Bankovky v hodnotě 5 000 Kč slouží spíše k tezauraci, tedy uložení majetku do hotovosti. Obíhají zřídka a jejich počet představuje cca 6 % všech bankovek v oběhu. Neplní se jimi bankomaty, lidé se s nimi nejčastěji setkávají při výběru většího množství hotovosti v bance nebo u obchodníků při nákupu zboží a služeb vyšší hodnoty,“ vysvětluje pro Události247 mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.