Zažádali jste si? Stát se rozhodl všem rodičům vyplatit obrovské sumy peněz. Nabídka je ale časově omezená

Rodiče, kteří si ještě nepožádali o příspěvek 5000 korun na dítě, mají poslední šanci. Ke 30. červnu totiž tato možnost končí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Výplata příspěvku dětem, které se narodily od 2. srpna 2004 do 1. srpna 2022, začala už loni v srpnu. Píše o tom web Peníze. Požádat o něj mohou i rodiče dětí, které se narodily od 2. srpna do 31. prosince 2022, a to nezávisle na tom, jestli tuto možnost už dříve využili pro staršího potomka. Děti, které se narodily letos, na příspěvek nárok nemají, píše dále web.

Kde je možné požádat

O jednorázový příspěvek na dítě je možné podle platné legislativy žádat do 1. července 2023. Pro vyhodnocení nároku je důležité datum podání žádosti. Do konce května bylo vyplaceno na více než 1,4 milionu dětí v celkovém objemu sedm miliard korun,“ uvedla pro Události247 mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Žádost o příspěvek je možné podat online prostřednictvím aplikace dostupné na stránkách nebo osobně.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Podle odborníků by měla jednorázová podpora větší smysl u nízkopříjmových rodin

Stačí zajít na místa, která jsou označena jako Czech Point. Lidé je najdou na krajských pobočkách Úřadu práce, obecních nebo městských úřadech a na poštách označených logem Czech Point. Rodiny příspěvek využily většinou na potřeby dětí. Polovina rodin příspěvek použila na vybavení do školy nebo školky, 35 procent na další věci pro děti a 23 procent na volnočasové aktivity. Někdy rodiny příspěvek využily i na nutné výdaje, nebo si je ušetřily. Resort o tom informuje na svém webu.

Podmínky nejsou nijak složité

O příspěvek jsem si byla osobně požádat někdy loni v září. Na peníze jsem čekala asi týden. Kolegové, co žádali elektronicky, čekali až měsíc. Peníze jsem použila na oblek pro syna, protože zrovna začal chodit do tanečních,“ řekla Událostem247 Marta Vltavská z Brna. Až na výjimky nemusí žadatelé nic dokládat, protože úřad si vše sám ověří u finančního úřadu a ČSSZ, píše web Peníze.

iZdroj fotografie: abcMedia
Experti se shodují, že příspěvek může být pro některé rodiny skutečně velkou pomocí, jeho cílené zaměření by ale bylo ještě efektivnější

Nárok mají všichni bez ohledu na to, zda jsou zaměstnáni, podnikají, jsou na mateřské či rodičovské, nebo bez práce. Nutné je pouze splnění podmínky hrubého příjmu nepřesahujícího jeden milion korun v roce 2021 a věku dítěte do 18 let. Jestliže rodiče žijí odděleně, může nárok na příspěvek uplatnit pouze jeden z nich. V tomto případě je nutná domluva rodičů,“ cituje web Peníze ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články