Někteří ekonomové upozorňují, že inflace může dosáhnout až dvaceti či třiceti procent. Podle nich se má vláda soustředit na pomoc potřebným.
Meziroční růst spotřebitelských cen se dostal v Česku na 16 procent a má dále stoupat, jak informuje server CNN Prima News. Někteří ekonomové se tak odvážili předpovědět, na jaké hodnoty se může inflace ještě letos dostat. „Ta dvacítka je nevyhnutelná,“ uvedl pro CNN Prima News ekonom Petr Bartoň. Ještě více pesimistický výhled pak má ekonom Lukáš Kovanda. „Pokud by došlo k odpojení ruského plynu od Evropské unie, tak budeme v pásmu dvaceti až třiceti procent, což by bylo samozřejmě ničivé,“ cituje Kovandu CNN Prima News.
Lidé začínají být zoufalí
Skutečnost, že by takový vývoj události zasáhl mnoho českých domácnosti, potvrzují i komentáře lidí na sociálních sítích. Někteří mají problémy vyjít s penězi už nyní. „Olej osmdesát korun, těstoviny taky zdražily, benzín, ještě že nemám auto. Jsem na tom blbě finančně, už to ani horší být nemůže,“ popsala žena s malými dětmi svou aktuální situaci pro CNN Prima News. Někteří dotazování si jsou navíc jistí, že bude ještě hůř, a proto se snaží šetřit. Ani to ale nemusí stačit, uvádí CNN Prima News.
Jak upozornil ekonom Kovanda pro CNN Prima News, v případě odstřihnutí ruského plynu od Evropské unie, může dojít na nejhorší. Vážnost takové situace potvrdil také ekonom a bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. „Tam už by roli hrálo přidělování plynu, kde se dá předpokládat, že by prioritu měla páteřní infrastruktura,“ uvedl pro CNN Prima News. Po létě tak může přijít velká krize, která zasáhne velkou část obyvatelstva. Přesto mohou mít Češi ještě nadále důvod k úsměvu.
Senioři jsou nejohroženější
Jak píše ČTK, z průzkumu společnosti IPF provedeným agenturou Kantar vyplývá, že čeští obyvatelé jsou na tom po zaplacení všech výdajů se zůstatkem na účtu lépe než jiné národy. Dostatek financí mají hlavně lidé do 35 let a obyvatelé velkých měst. Celkově dost peněz po zaplacení všech nutností zbyde více než polovině Čechů. „Vzhledem k aktuální míře inflace je takto vysoká schopnost Čechů ušetřit obdivuhodná,“ okomentoval výsledky průzkumu pro ČTK finanční ředitel Provident financial Luboš Kratochvíl.
Nejohroženější skupinou v Česku jsou ale senioři. Jak ukázal zmiňovaný průzkum, 13 procentům z nich po zaplacení výdajů nic nezbývá. Podle ekonoma Aleše Roda z organizace CETA se potýká s příjmovou chudobou až 889 tisíc důchodců, uvádí ČTK. Celkově se nic nedaří ušetřit až osmi procentům Čechů, jak ukázal průzkum. Daleko hůře jsou na tom Lotyši, Maďaři nebo Litevci. Kromě nich se průzkumu zúčastnili také Australané, Estonci, Mexičané, Poláci a Rumuni, píše ČTK.