Ministerstvo dopravy zpřísní pokuty pro řidiče, kteří odmítnou dechovou zkoušku

Vloni na silnicích v Česku zemřelo 470 lidí, to je o 10 víc než v roce 2020. Velkou část tvořily nehody pod vlivem alkoholu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V rámci připravované novely zákona o silničním provozu chystá podle serveru Deník resort dopravy spolu s dopravními experty pro opilé řidiče tvrdší tresty. S přísnějšími postihy budou muset počítat i šoféři, kteří odmítnou dechovou zkoušku. Jak dále píše Deník, změnu zákona by měla vláda projednávat po prázdninách. Začít platit by mohla od roku 2024, píše server Deník.

Rozdíl mezi přestupkem a trestným činem

Řízení pod vlivem alkoholu patří dle Deníku mezi nejnebezpečnější prohřešky na silnicích. Podle statistik každá desátá oběť nehody zemřela kvůli opilosti řidiče, uvádí Deník. V roce 2021 zavinili šoféři skoro 81 tisíc nehod. Skoro 800 z nich pilo před jízdou alkohol a 660 řídilo s více než jedním promile. Český rozhlas připomíná, že vloni v Česku v důsledku dopravní nehody přišlo o život 470 lidí, je to o 10 mrtvých více než rok před tím.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dálnice

Když řidiči nadýchají více než 0,3 promile alkoholu, mohou počítat ve správním řízení s pokutou v maximální výši 20 tisíc korun a ročním zákazem řízení, píše Deník. Pokud ale novela projde, bude takovému hříšníkovi nově ve správním řízení hrozit pokuta v rozmezí od sedmi do 25 tisíc korun. Řízení pod vlivem alkoholu může být buď přestupek nebo trestný čin, informuje Deník. Hranici mezi nimi tvoří míra ovlivnění alkoholem. V praxi soudu je pak touto hranicí jedno promile alkoholu v krvi, vysvětluje server Trestní-řízení.

Největším trestem je ztráta řidičáku

Nově by mělo být možné dát pokutu za odmítnutí dechové zkoušky ve správním řízení až do výše 75 tisíc korun. Experti podle Deníku zpřísnění postihů za jízdu pod vlivem alkoholu vítají. „Největším trestem je i u nás pro většinu řidičů ztráta řidičského oprávnění. Alkohol a návykové látky za volant zcela striktně nepatří, to si musí uvědomit každý řidič. Pokud člověk usedá za volant s alkoholem nebo návykovými látkami, činí tak s vědomím, že porušuje zákon,“ uvedl pro Deník prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řidič

Podle dopravního experta Romana Budského by se měla pozornost věnovat také prevenci. „Jsme jedna z mála zemí Evropské unie, která ještě nemá rehabilitační dopravně-psychologické kurzy pro řidiče. Je potřeba s řidiči provinilci dále pracovat, opakovat jim, že jízdou pod vlivem alkoholu ohrožují i životy ostatních. Dotyčný by mohl dostat na výběr. Buď absolvuje kurz, nebo dostane zákaz řízení. Týkalo by se to samozřejmě řidičů s ojedinělými prohřešky,“ vysvětlil expert pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články