Turbína používaná k provozu plynovodu Nord Stream 1 je aktuálně na údržbě v Kanadě. Její návrat do Ruska brzdí zavedené sankce.
Jak připomíná server CNN Prima News, turbína patřící ruskému Gazpromu je v Kanadě na údržbě od poloviny června. Kvůli tomu proudí plynovodem do Německa jen 40 procent celkové kapacity potrubí, což je kriticky nedostatečné množství. Navíc není zřejmé, kdy dojde k návratu turbíny do Ruska. Situaci komplikují sankce. Kanada zavedla v červnu tresty na ruský ropný a plynárenský průmysl, a proto je návrat turbíny užívané k provozu plynovodu Nord Stream 1 do Ruska zakázán, píše dále web CNN Prima News.
Německo se omezuje
Zařízení je přitom extrémně důležité hlavně pro Německo. A nejen pro něj, protože ruský plyn do Česka proudí právě přes západního souseda. „Na turbíně vlastně může záviset tedy i to, zda se Německo – a s ním opět i Česko – letos propadne do recese. Taková recese by v Česku mohla připravit o zaměstnání třeba i statisíce lidí,“ vysvětlil pro Události247 ekonom Lukáš Kovanda. Je až neuvěřitelné, že jeden stroj může ovlivnit životy mnoha obyvatel Česka. Německo pociťuje pokles dodávek plynu už nyní, a tak zavádí různá opatření.
Jak uvádí server CNN Prima News, Berlín například přistoupil k přídělovému hospodářství s teplou vodou, zavírají se plavecké bazény a stahuje se intenzita veřejného osvětlení. A může být ještě hůř. „Německá ministryně školství varuje, že kvůli nedostatku plynu budou muset v zemi zůstat na podzim školy zavřené,“ připomněl pro Události247 Kovanda. Server CNN Prima News také upozorňuje, že kvůli sníženým dodávkám kolabuje německý energetický obr Uniper. Přesto existuje šance na zvrácení situace.
Situace je velmi vážná
Jak píše server iDnes, Kanada se rozhodla i přes odpor Ukrajiny udělit opravené ruské turbíně výjimku. Zařízení důležité pro plynovod Nord Stream 1 by se tak mělo vrátit zpět do Ruska. Situace se ale může zkomplikovat a pravdou také zůstává, že ani tímto krokem nemusí být plynárenská krize v Německu, potažmo v Česku, zažehnána. Jak dále web iDnes připomíná, německý ministr hospodářství Robert Habeck varoval, že hrozí „blokáda celého plynovodu Nord Stream 1“ od pondělí 11. července, protože začnou každoroční údržbářské práce.
Server iDnes dodává, že plynovod se odstaví tradičně na deset dnů. Berlín má však obavy z delší odstávky nebo úplného zastavení. „Bavorský svaz průmyslu spočítal, že kompletní vypnutí dodávek ruského plynu by německou ekonomiku v letošním druhém pololetí připravilo o 12,7 procenta jejího ekonomického výkonu. Přišla by tak o 193 miliard eur. To odpovídá 4775 miliardám korun,“ vysvětlil pro Události247 ekonom Kovanda. Tato skutečnost by podle něj měla opět velký vliv na Česko, které je pro Německo klíčový obchodní partner.