Lidé možná nebudou mít peníze na vytápění svých domů. Hrozí, že budou muset platit až čtyřnásobek

Podle expertů je možné, že lidé v Česku nebudou mít peníze na vytápění svých domácností. Pokud by Rusko plynovod Nord Stream 1 skutečně zavřelo, může být plynu nedostatek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ještě v roce 2020 stálo obyvatele běžného rodinného domu vytápění plynem okolo 30 tisíc korun ročně, informuje o tom TN. Podle ekonomů teď však hrozí, že pokud Rusko nechá plynovod zavřený, budou to násobky této částky, píše dále TN. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová už dříve v rozhovoru uvedla, že Evropská unie nemůže garantovat levné energie pro nadcházející zimu, psaly o tom České noviny.

Zavření plynu pro Rusko není výhodné

Můžeme očekávat, že by se vytápění domu pohybovalo čtyřnásobně výše, někde kolem 120 tisíc korun,“ cituje TN ekonomku Dagmar Vágnerovou Linnertovou. „Pokud Rusko odstřihne Evropu od plynu, vypukne panika a cena by se mohla vyšplhat na 250 eur, tedy asi 6 200 korun podle aktuálního kurzu, za megawatthodinu. To je zhruba devítinásobek loňských cen,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plyn

Experti se podle TN shodují na tom, že pro Rusko není výhodné zavřít Evropě kohoutky s plynem. Podobně nesmyslných kroků už však Kreml provedl několik. Někteří ekonomové proto podle TN tvrdí, že Rusko chce jen způsobit paniku a docílit zvýšení ceny. Někteří lidé stále doufají, že se konflikt urovná. To ale lidi podle TN staví do bezvýchodné situace. I když mají ceny ještě zafixované, hrozí jim, že cenové skoky nezvládne jejich dodavatel, který bude muset zafixovanou cenu dotovat.

Čerpadel je málo, ceny dřeva letí raketově nahoru

Podle serveru E15 se poptávka po tepelných čerpadlech se v posledních deseti letech zvyšovala průměrně o pět až osm procent. Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině se v důsledku obav z nedostatku a cen plynu tento rok zájem zdvojnásobil, píše E15. Dodací lhůty výrobců se tak prodlužují na šest až osm měsíců. U čerpadel, která pracují na principu země-voda, je podle webu dodací lhůta kratší a pohybuje se okolo dvou měsíců. Situaci dále podle E15 komplikuje i nedostatek materiálů a čipů, které jsou k výrobě potřeba.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dřevo

Ceny dřeva se zvyšují od loňského jara, psali jsme zde. Obvykle se měnily po čtvrtletích, teď stoupají i rychleji, píší České noviny. Cena smrkové pilařské kulatiny v nejvyšší kvalitě se teď na odvozním místě pohybuje okolo 3300 korun za metr krychlový. Od začátku války na Ukrajině se ceny zvedly až na trojnásobek. Výrazně se zvýšila také cena uhlí, kterým se lidé zásobují na několik let dopředu, píše TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články