Češi nakupují dřevo a uhlí ve velkém. Důvodem je strach z růstu cen energií

Válka na Ukrajině se promítá do všech sfér ekonomiky. Zájemci o dřevo čekají až tři měsíce a už předem vědí, že si budou muset hodně připlatit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server Aktuálně, dřevo se v posledních týdnech stalo vzácným zbožím. Jeho cena se sice vyšplhala nejvýše za posledních dvacet let, přesto je ho podle Aktuálně na trhu akutní nedostatek. Zdražování se týká kulatiny, dřeva i palivového dříví. Současnou krizi podle odborníků částečně zavinila ruská agrese, která ochromila dovoz dřeva z Ruska a Běloruska. „Vzhledem k aktuálnímu růstu energií se zatím nedá pokles očekávat,“ prohlásila pro Aktuálně mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Čtvrt roku bez zásob

Prodejce dřeva a uhlí Aleš Krupa z Hlučína hodnotí současnou situaci: „Trvá to už tři měsíce. 96 mých zákazníků čeká na dřevo od března. Nemohou ho dostat, protože není. Poptávka od té doby, co vypukla válka na Ukrajině, je tak obrovská, že to vůbec nejde zvládnout. Od začátku války stojí dřevo o 100 % navíc, každé dva týdny se to zvedá, teď jsme někde na 150 % oproti únoru. Lidi se teď obzvlášť chtějí předzásobit, ale opravdu není čím,“ konstatuje Krupa pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sklad dřeva

Dva měsíce jsem se marně snažil sehnat dřevo,“ říká Událostem247 pan Josef Pustějovský z Ostravy. „Sehnal jsem nějaké odkory (odpad vznikající při řezání nábytku, pozn.red.), za které jsem zaplatil 26 000,- Kč. Jenomže to trvá, než to uschne, než to seřežu. Dá to spoustu práce. Ale pořád se to vyplatí víc než plyn. Teď jsem si objednal další dvě fůry, ale z jiného kraje, protože v tom našem už skoro nic není a ceny jsou strašně vysoké. Takže už začínám kácet i v našem lese.“

Drahé a nedostatkové uhlí

Tvrdé dřevo stálo dříve metr 900 korun. Dneska až dva a půl tisíce. Ale hlavně – ani za ty peníze už není k sehnání,“ odpovídá Aleš Krupa na dotaz Událostí247. „Když tedy není tvrdé, lidi vezmou zavděk aspoň měkké, méně kvalitní dřevo pro některé účely.“ Cena měkkého dřeva se vyšplhala z dřívějších 700 Kč na dnešních 1700 Kč. „I tak je čím dál těžší vůbec nějaké sehnat. Máme poslední zásoby a nakupujeme za ještě nedávno nepředstavitelné ceny,“ dodává pro Události247 Aleš Krupa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sklad uhlí

Jak informoval server Oenergetice, prudce rostou rovněž ceny černého uhlí. Viníkem je podle Krupy opět válka: přesněji řečeno zákaz dovozu ruského uhlí do EU, jakožto odpověď na napadení Ukrajiny. „S uhlím máme ještě větší problém, než se dřevem,“ potvrzuje pro Události247 prodejce dřeva a uhlí Aleš Krupa, „Dříve jste dali za tunu černého uhlí do pěti tisíc, dneska přesně 19 800! Dokonce Poláci už po nás poptávají uhlí, což tady ještě nikdy nebylo,“ uzavírá Krupa pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů