Subvarianta covidu kentaur je extrémně nakažlivá. Inkubační doba je pouhé tři dny

Nových případů koronaviru ve světě rychle přibývá. Může za to především nová varianta, které experti říkají kentaur.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 1711 nových případů covidu, což je mezitýdenní nárůst zhruba o 160 nakažených. V nemocnicích je s covidem poprvé od května více než 400 lidí. Nestoupá, ale počet pacientů v těžkém stavu. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

Kentaur je možná už i v Česku

Světem letí nová subvarianta koronaviru označovaná jako BA.2.75 kentaur. Šíří se ještě rychleji než aktuálně nejrozšířenější extrémně nakažlivá varianta BA.5. Místy dokonce rychle vytlačuje i dosud dominantní variantu omikronu BA.2. Jak píší Novinky, Kentaur se z Indie, kde byl poprvé zachycen, rozšířil už do deseti zemí včetně USA, Kanady, Británie a Německa. Epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima News uvedl, že varianta kentaur je schopna obcházet imunitu a protilátky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
PCR Testování

Událostem247 Prymula řekl, že očkování má velký význam i u nových variant. Stále totiž platí, že předchází těžkým průběhům nemoci, které končí hospitalizacemi a v horším případě i smrtí. „Je možné, že se nákaza novou variantou BA.2.75 objevila už i v Česku. Při testování a sekvenacích není možné zachytit každý pozitivní vzorek. Rozhodně je to však otázka velmi blízké budoucnosti, kdy se kentaur potvrdí i u nás,“ doplnil pro Události247 Prymula.

Průběh nemoci

Epidemiolog pro CNN Prima News vysvětlil, proč se nové mutaci říká kentaur. „Název nové varianty pramení z toho, že už jsme téměř vyčerpali písmena řecké abecedy, která se pro toto používala. Sáhlo se do mytologie právě proto, že mutace je schopna obcházet imunitu a protilátky, které jsme získali buď prodělaným onemocněním nebo předchozím očkováním. Nejsou dostatečně silné na to, abychom se této variantě vyhnuli. Šíří se nebývale rychle, z aktuálních mutací omikronu zatím nejrychleji,“ uvedl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vědci zkoumající covid

Podle Prymuly zatím není jasné, že by měl kentaur horší klinický průběh. „Tato varianta je zatím srovnatelná s variantami omikronu a nemyslím si, že by měla být přijata nějaká specifická klinická opatření. Co se týká epidemiologických opatření, mnoho zemí nepochybně bude postupně přecházet na používání respirátorů v prostředí, kde se sejde větší množství dostávají lidí, tedy ve veřejných prostorech, městské hromadné dopravě nebo v nemocnicích,“ doplnil pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články