Čtvrtý den hasí hasiči požár v Českém Švýcarsku. Zápach je podle lidí cítit i v okolních krajích

Zápach je jasně patrný až v Praze. V samotném Hřensku hrozí podle geologů nebezpečí sesuvů půdy a padajících skal.

i Zdroj fotografie: HZS Ústecký kraj
                   

Už čtvrtý den zdolávají hasiči požár v Českém Švýcarsku. Jak píše iDnes, v noci z úterý na středu likvidovali malá ohniska ve skalách nad Hřenskem. Oheň se jim daří udržovat dostatečně daleko od obce Janov, jejíž obyvatelé se zatím nemuseli evakuovat, píše dále iDnes. Neustále se šířící kouř je cítit zejména na územích na východ a na jih od epicentra. „I tady u nás v Praze, cítíme to všichni. Máme skvělou úrodu raných jablek, ale teď budou všechna načichlá od ohně,“ řekla pro Události247 mluvčí Ústředí Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová.

Na „štiplavý zápach spáleniny“ si stěžují i v Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji

Že se něco děje, na to nás vlastně nejdříve ze všeho upozornily vrtulníky. Začaly létat jeden za druhým s bágly plnými vody. To bylo v neděli. Teprve ze zpráv jsme se postupně dovídali, že hoří České Švýcarsko. Nějaký zápach jsem u nás na Černém mostě začala monitorovat vlastně až dneska ráno. Ani ne tak viditelný dým, přece jen to tady dost fouká. Ale cítit kouř je od rána. Člověk vstane a má pocit, že si vedle v kuchyni někdo rozdělal ohníček,“ líčí Událostem247 pražská fotografka Marcela Fröhlichová.

Podobnou osobní zkušenost potvrdil Událostem247 také Luděk Němec, obyvatel Liblic na Mělnicku. „Ještě v úterý ráno jsem u nás nic necítil. Pak jsem ale vyjel na služební cestu do Prahy a tam už to bylo poznat. Jel jsem vlastně proti směru větru. V Praze, na Jarově, jsem to už jasně cítil, pak když jsem dojel do práce, tak i tam. Pracuji v obci Dřísy, 13 kilometrů od Prahy. Na noc se ten zápach jakoby ztratil, ale ráno se zase objevil,“ popisuje Němec pro Události247.

Dagmar Honsová: Blíží se bouřka, která by mohla pomoci

V Hřensku hrozí podle geologů eroze a skalní zřícení, napsaly Seznam Zprávy. V úterý večer odhadl ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček rozlohu zasaženého území na téměř 1000 hektarů, informují dále Seznam Zprávy. Požár devastuje veškerý porost. Geolog Národního parku Jakub Šafránek pro Seznam Zprávy varoval, že to v kombinaci s vodou na hašení může způsobovat nestabilitu terénu a skalní zřícení. Unikátní přírodní památky Pravčické brány by se ale neštěstí, podle expertů, nemělo dotknout, píší Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: HZS ČR
Vyčerpaný hasič

Jak však zjistil Blesk, to, že by se kupříkladu Pražané mohli nadýchat zplodinami hoření, v tuto chvíli nehrozí. Koncentrace není zdaleka tak vysoká, aby ohrožovala lidský organismus, jedná se spíš o pocit nekomfortu. „Dalo by se doporučit, to je ale hyperopatrnost, aby lidé s dýchacími obtížemi, kteří jsou náchylnější, nevycházeli ven, pokud to není nezbytně nutné. Toto doporučení patří nemocným, starším lidem, je to podobné jako při vysokých teplotách,“ cituje Blesk mluvčí pražských záchranářů Janu Poštovou.

Hasičům by mohl pomoci déšť, který by právě nad území požáru mohl dorazit z pátku na sobotu. Déšť by mohl být i vydatnější. ,,Je možné, že i tam trefí bouřka, pokud ano, tak by srážky v úhrnu mohly být i 30 milimetrů na metr čtvereční,“ řekla Událostem247 meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní k rozsáhlému požáru přispělo i sucho a výrazně vysoké teploty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články