Čínští vojáci, tanky a další vojenská vozidla dorazí v srpnu do ruského Zabajkalska, aby se zúčastnili Mezinárodních armádních her.
Jak píše server Daily Mail, Peking se hodlá vojenských her v Rusku zúčastnit i přes mezinárodní odsouzení šéfa Kremlu kvůli válce na Ukrajině. Čína tak potvrzuje své odhodlání být spojencem Moskvy za každou cenu. Čínská delegace už je na cestě do Zabajkalska, kde se hry uskuteční. Samotná soutěž proběhne od 13. do 27. srpna, jak píše dále web Daily Mail. Kromě Číny se akce zúčastní dalších 36 zemí. Kromě domácího Ruska jde o například o Írán, Indii, Kazachstán, Uzbekistán, Ázerbájdžán či Arménii, jak informuje web South China Morning Post.
Peking nechce být dál pasivní pozorovatel
Vojáci si na hrách zasoutěží ve 28 armádních disciplínách. Jedná se o závody ve štafetách, ale také proběhne utkání polních kuchyní, kde své dovednosti ukáží armádní kuchaři. Akce je od roku 2015 známá také jako válečná olympiáda a zahájení se zúčastňuje ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jak připomíná server Daily Mail. Čína se zúčastňuje her pravidelně. S Ruskem Peking také pořádá společná vojenská cvičení. V aktuální situaci přátelství Číny a Ruska ve vojenských záležitostech vzbuzuje čím dál větší obavy.
A to především kvůli možnému zapojení Pekingu do války na Ukrajině. Spekulaci umocňuje nedávné prohlášení čínského ministra zahraničí Wang I. Jak psaly Události247, šéf čínské diplomacie v rozhovoru se svým maďarským protějškem Peterem Szijjártem uvedl, že Čína „nehodlá jen sedět a pasivně pozorovat“, co se na Ukrajině děje. Podle Pekingu dopadá konflikt na celý svět. Zároveň čínský ministr zahraničí vyloučil, že by jeho země měla v plánu do války zasahovat silou. Naopak hodlá podporovat mírová jednání.
Napětí okolo Tchaj-wanu
Jak píše server Daily Mail, obavy ohledně Číny a války na Ukrajině nesouvisí jen s možným zapojením země do konfliktu, ale také kvůli případné inspiraci v Rusku. Není vyloučen útok na Tchaj-wan, který Peking považuje za součást svého území. Jak připomíná sever Daily Mail, Čína v rámci každoročního cvičení „Han Kuang“ na Tchaj-wan vypálila několik raket z válečných lodí. Smyslem akce má být protiútok na potenciální invazní síly.
Peking zároveň varoval Tchaj-wan před jakýmikoli vojenskými kroky vůči Číně. Kvůli ostrovu se zhoršují vztahy také mezi Pekingem a Washingtonem. Důvodem je plánovaná návštěva předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Jak připomíná web Daily Mail, Spojené státy oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem neudržují.