„Změnil jsem názor, protože nejsem idiot,“ komentuje Zeman pochyby nad jeho otočkou vůči Rusku

Prezident Miloš Zeman byl v minulosti velkým zastáncem Ruska, a proto mu jeho stávající obrat mnoho lidí nevěří. Těm připomíná známý výrok.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta republiky
                   

Česká hlava státu se k aktuálním otázkám obsáhle vyjádřila v nedělním pořadu na CNN Prima News. Zeman v něm potvrdil svůj názorový obrat vůči Rusku a prezidentovi Putinovi. V minulosti přitom patřil k jeho příznivcům. Po ruské invazi na Ukrajinu ale evidentně vše přehodnotil. „Útok na Ukrajinu zničí Rusko, zničí ho ekonomicky, politicky, reputačně, není horší krok v zájmu ruského národa, a přesto se to stalo, protože politici jednají iracionálně a jednají jako šílenci. A šílence je zapotřebí izolovat,“ prohlásil pro CNN Prima News.

Putin na mobilu nic neznamená

Zeman tak zopakoval svůj výrok z mimořádného projevu, který měl v souvislosti se zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Ve své řeči v první den války připustil, že se mýlil, když v invazi nevěřil, informoval server Novinky. I přesto se vůči českému prezidentovi řada lidí v souvislosti s aktuálním názorem na Rusko staví nevěřícně. Pochybovačům ale vyslal Zeman v neděli jasný vzkaz. „Onen výrok, že jen idiot nemění názory, je připisován mně, ale řekl ho Winston Churchill. Já změnil názor, protože nejsem idiot,“ uvedl pro CNN Prima News.

iZdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Miloš Zeman a Vladimir Putin

Tuto frázi hlava státu několikrát v minulosti použila v situaci, kdy svůj názor změnila. V čem ale Zeman své stanovisko nehodlá změnit, je postoj vůči svému poradci Martinu Nejedlému. Ten je často spojován s Ruskem a na svém mobilu měl také podobiznu šéfa Kremlu. Ani v tom ale nevidí český prezident problém. „Vy si opravdu myslíte, že když má někdo Putina na obalu svého telefonu, tak že to znamená, že je ruský agent?“ vysmál se Zeman domněnkám v pořadu CNN Prima News. Navíc dodal, že Nejedlý si už obal sundal.

Důvody pro Balákovu milost

Právě účast Nejedlého na slavnostním ceremoniálu při předávání státních vyznamenání přitom byla důvodem, proč řada politiků nepřišla. Udílení totiž proběhlo už v době ruské invaze na Ukrajinu. Na přetřes v rozhovoru přišla i další kontroverzní osoba ze Zemanova okolí. Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Tomu prezident udělil milost poté, co byl pravomocně odsouzen ke třem letům vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky v Lánské oboře. Argumentů pro milost ale měl Zeman hned několik.

iZdroj fotografie: S vědomím Jiřího Ovčáčka / Twitter
Prezident Zeman po boku Miloše Baláka

„Za prvé, pan Balák se v této kauze osobně neobohatil. Za druhé, nevznikla žádná národohospodářská škoda. Za třetí, tři roky natvrdo dostal za údajné zvýhodnění jedné stavební firmy,“ vysvětlila hlava státu pro CNN Prima News. Balák přitom dostal kromě nepodmíněného trestu také peněžitý trest ve výši 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. I z těchto trestů Zeman Baláka omilostnil, jak vyplývá z tiskové zprávy mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články