Přehled skandálů hnutí STAN: To, co kritizovali na vládě Andreje Babiše, sami dělají

Vláda Petra Fialy čelí skandálům zatím jen v souvislosti s hnutím STAN. Poslední kauza vyvolávala k odchodu samotného šéfa Rakušana.

i Zdroj fotografie: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Potíže u hnutí STAN nastaly už krátce po loňských volbách do Poslanecké sněmovny ČR, kdy se u kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika objevilo nejasné financování jeho podnikatelských aktivit. Následovalo oznámení poslance Jana Farského, že odletí kvůli studiu na půl roku do Spojených států. Mandát v dolní komoře si chtěl ponechat a vzdal se ho až po velké kritice. Negativní příchuť celého případu umocnila informace, že Farský o získání stipendia na univerzitě v USA věděl už před volbami.

Jeden problém za druhým

V březnu bylo naopak zjištěno, že europoslanec Stanislav Polčák poskytoval právní pomoc obcím poškozeným výbuchem ve Vrběticích v roce 2014. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby si místopředseda Starostů a nezávislých čtyřem obcím nevyúčtoval za své služby částku 7,75 milionu korun, informovalo ČTK Po zveřejnění se Polčák odměny vzdal a odstoupil z pozice místopředsedy strany. Největší pozdvižení na politické scéně ale způsobilo STAN v polovině června, když si policie přišla pro náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, doplnilo ČTK.

iZdroj fotografie: STAN
Petr Hlubuček

ČTK tehdy psalo, že pražský lídr hnutí STAN byl obviněn z korupce a vybírání úplatků ze zakázek pražského dopravního podniku a z účasti na organizované zločinecké skupině. Kauza Dozimetr nezasáhla jen Hlubučka, ale také ministra školství Petra Gazdíka. O místopředsedu STAN se policie zajímala v souvislosti s jeho komunikací s obviněným Michalem Redlem přes zašifrované zprávy. Jak připomíná server Aktuálně, Redl byl v minulosti dvakrát stíhaný v kauzách Radovana Krejčíře.

Jako Babiš

Přesto po velké mediální smršti ze své funkci šéfa resortu školství odstoupil. Naopak opustit žádnou z funkcí ani po mnoha skandálech nehodlá šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Přitom ve svých prohlášeních krátce po aféře přiznal, že o Hlubučkových nekalých úmyslech věděl. Svým opatřením docílil ale pouze toho, že se Hlubuček nestal lídrem pražské kandidátky. Za to od opozice na konci června sklidil dávku posměchu, jak psal například sever TN.

Rakušan také odmítl tvrzení, že je šéfem hnutí organizované zločinu. „Ani stokrát opakovaná lež se nestane pravdou. Jsem svědky nejbrutálnější demagogie a propagandy,“ cituje Rakušana server DeníkN. Přístup ministra vnitra nápadně připomíná chování bývalého premiéra Andreje Babiše, který během svého vládnutí i přes mnohé problémy prohlásil, že nikdy neodstoupí. Často byl za to kritizován právě hnutím STAN. Teď se evidentně jen vyměnily role. Přístup zůstává stejný. Držet se každou cenu svého místa.

Máte pocit, že je hnutí STAN čisté?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články