Šéf STAN Rakušan možná porušil zákon. Iniciativa Chcípl PES na něj podala trestní oznámení. Kvůli čemu přesně?

Iniciativě Chcípl PES se nelíbí okolnosti okolo smluv o právním zastupování města, které měl uzavřít Vít Rakušan. Měla by ho proto vyšetřovat policie.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rakušan by měl v budoucí vládě zastávat post ministra vnitra. Podle iniciativy se však mohl ještě ve své někdejší funkci starosty Kolína mohl dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku. Rakušan však nařčení označil za nesmysl a účelově vytvořené podezření, které při podání vysvětlení velmi rád vyvrátí.

Rakušan nařčení popřel: Vše bylo v souladu se zákonem

Iniciativa trestní oznámení doplnila několika smlouvami o právním zastoupení, které město Kolín uzavřelo s advokáty a jejich kancelářemi. Upozorňuje na to, že se jejich předměty překrývají. S odkazem na rozhodovací praxi Ústavního soudu je podle Chcípl PES využití právních služeb ze strany Kolína v ceně asi dvou milionů korun bez daně ročně neúčelné a naprosto nehospodárné.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA
Vít Rakušan

Rakušan si to však nenechal líbit. Řekl, že je absurdní, aby ho udávali lidé, kteří plní náměstí bez dodržování platných opatření v době, kdy v Česku umírají jejich spoluobčané při covidové pandemii. „Já mám svědomí čisté, v Kolíně jsme s celým týmem odvedli kus velké práce a lidé to pravidelně oceňují ve volbách. Toto údajné účelově vytvořené podezření rád při podání vysvětlení vyvrátím,“ napsal ve své reakci pro Českou tiskovou kancelář.

Iniciativa chystá proti opatřením několik protestů

Šéf STAN také doplnil, že v dnešní době může politické činitele udávat kdekdo. „A není holt jiná cesta, než aby tahle parta v čele s panem (předsedou iniciativy Jakubem) Olbertem slyšela rozhodnutí přímo od patřičných orgánů. Třeba budou mít při sepisování takových nesmyslných udání na úspěšné starosty méně času na zahlcování hygien zbytečnými žádostmi,“ doplnil. Iniciativa také chystá do konce letošního roku několik protestů proti covidovým opatřením.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Protest

Většina akcí se uskuteční v Praze, kde budou zástupci iniciativy rozlévat rybí polévku. Iniciativa Chcípl PES vznikla na protest proti opatřením, která omezují provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES pak kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých získala 0,4 procenta hlasů. Po volbách se akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které také s kroky vlády nesouhlasí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články