Veřejnost je podle Echo24 spíše smířlivá, respektuje, že i umělec má právo projevit svůj názor.
Kandidaturu generála Petra Pavla na Hrad v příštím roce podporuje herec, scenárista a textař Zdeněk Svěrák, uvádí Echo24. Spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana natočil spot, v němž od dalších občanů shání pro Pavla podpisy. Podle platné legislativy jich prezidentský kandidát musí nasbírat 50 tisíc pro to, aby se mohl volby účastnit. Jak server dále upozorňuje, Pavla dlouhodobě stíhá jeho minulost. Bývalý vysoce postavený muž v české armádě i NATO totiž působil u československých vojenských špionů a byl také členem KSČ.
Bývalé členství ve straně není problém, pokud svého vlivu nezneužíval
Echo24 již v roce 2019 konstatovalo, že generál Petr Pavel své ohlášky na prezidentskou kandidaturu doprovází zastíráním své minulosti, a to nejen v KSČ. Členství ve straně tehdy Pavel vysvětloval okřídleným výrokem, že chtěl režim reformovat zevnitř a že byl inspirován tehdejším sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem a jeho perestrojkou. Ve skutečnosti o vstup do KSČ požádal už v r. 1983. Tedy v době tuhé totality a před Gorbačovovým nástupem k moci, dodává dále Echo24.
Publicista a politik Ladislav Vrchovský Událostem247 vyložil, proč se staví proti kádrování kohokoliv na základě komunistické minulosti. Dokonce i v případě, kdy dotyčný je uchazečem o post hlavy státu. „Já jsem byl taky členem KSČ, v letech 1968 až 1969. Přihlášku jsem podepisoval s dodatkem, že vstupuji na výraz odporu proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR. Přesto mi stále mnoho lidí připomíná mou komunistickou minulost’,“ pokračuje Vrchovský. Zdeněk Svěrák podle něj nejspíš pohlíží na dehonestující nálepky s rezervou.
Svěrák má na to právo
Duchovní otec Járy Cimrmana, scenárista oscarového filmu a držitel řady domácích i zahraničních ocenění se těší mimořádné autoritě. Právě nad ní se na podnět Událostí247 dále zamýšlí Ladislav Vrchovský: „Pokud jde o opravdu upřímné vyznání umělce k osobě, kterou chce podpořit, je to v pořádku. I umělec má právo na občanský postoj. Pokud by šlo o byznys, to už se mi moc nelíbí. Ale v případě pana Svěráka se dá nějaký zištný motiv asi těžko předpokládat,“ usmívá se bývalý významný disident a ikona Sametové revoluce v Ostravě.
Kriste pane,má to soudruh Svěrák vůbec zapotřebi se před velkou částí národa ztrapňovat? Verbovat a propagovat Husákovsko-Brežněvského oficíra ,který pro karieru porušil přísahu,přešel do řad tehdejšího úhlavního nepřítele a dnes káže svaté písmo NATO & €U. 🤦♂️ pic.twitter.com/wBmet2ZIUW
— iFender Leuchter (@iFender3) August 5, 2022
Fanoušci Cimrmanova kultu Svěrákovi jeho činnosti tolerují, zjistily Události247. „A proč by nemohl? Ať si každý upřednostňuje, koho chce,“ odpovídá pedagog Přemysl Štrajt z obce Újezda u Buchlovic. Obdobnou loajalitu potvrdil Událostem247 rovněž IT specialista Jan Prokop z Ostravy. „Je každého věc, koho a jakým způsobem podporuje. To, že je umělec, ho přece nemůže diskreditovat, aby nemohl dát najevo svoje preference.“