Ministr financí zvažuje o zavedení válečné daně

Vláda Petra Fialy vážně zvažuje takzvanou válečnou daň, která by znamenala mimořádné zdanění neočekávaného zisku.

i Zdroj fotografie: Michal Reiter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ministr financí Stanjura to uvedl v rozhovoru pro CNN Prima News. Plán se však nelíbí opozičnímu hnutí ANO, ani SPD. Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka jde pouze o vládní populismus, uvádí CNN Prima News. Na rozdíl od sektorové daně by se ta válečná týkala především firem s mimořádnými zisky, které plynou z vnějších okolností, píše o tom iDnes.

Ministr podrobnosti neprozradil

Jsem proti sektorové dani, tedy kdy se na nějaký sektor uvalí dodatečná daň. Vážně ale debatujeme nad zavedením něčeho, co bych nazval jako válečnou daň,“ oznámil ministr financí na CNN Prima News. „Na úrovni vlády zvažujeme, že bychom takovou mimořádnou daň zavedli v okamžiku, kdy mají firmy mimořádné zisky nikoliv kvůli lepším službám, produktům či více zákazníkům, ale z důvodu vnějších okolností. To není sektorová daň,“ pokračoval Stanjura pro CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Úřad vlády ČR

Ministr také několikrát zopakoval, že kabinet rozhodne o řadě ekonomických opatření zhruba do 10. září, všímá si toho Echo24. Stanjura však v televizi zatím nechtěl prozradit, kterých segmentů nebo firem by se daň mohla týkat. Debaty nejsou uzavřené, tudíž nemohu být konkrétní. Dotkne se to jen velmi úzké skupiny firem,“ cituje Echo24 Stanjuru. Už dříve Stanjura naznačil, že by mohlo jít o energetický nebo bankovní sektor, píše Echo24.

Riziko hrozí vždycky

S potenciální válečnou daní nesouhlasí opozice. Pokud by byla zavedena u energetického sektoru, místopředseda ANO Karel Havlíček by to prý považoval za čirý populismus, píše CNN Prima News. Proti této dani je i SPD. „Zvyšovat či zavádět nové daně bychom měli až v situacích, kdy už nám nezbude nic jiného. Je tu mnoho jiných variant. SPD navrhuje takzvaný sociální tarif, tedy že by se energie prodávaly přímo českým firmám a nešly přes burzu v Lipsku, kde se ty neočekávané zisky tvoří,“ řekl CNN Prima News šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Pokud by vláda válečnou daň zavedla, byla by dočasná,“ řekl Událostem247 ekonom Dominik Stroukal. „Pokud by skončily firmám mimořádné zisky, které jsou s válečným stavem spojeny, tak tu daň by už dál neplatily. Zisky se tedy vypnou automaticky. S tím by automaticky měla skončit i tato daň. To je ten rozdíl oproti tomu, jak se dočasné daně dělaly dřív, kdy to bylo že teď ji zavedeme a pak ji zase zrušíme a pak už se to většinou nestalo,“ vysvětlil expert pro Události247.

Co si o válečné dani myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články