Putin a Zelenskyj poprvé tváří v tvář. Už za pár týdnů se mají sejít za velice nepříjemných okolností

Účast na summitu G20 ruský prezident Vladimir Putin podle indonéského prezidenta potvrdil. Pozvánku dostala ale i ukrajinská hlava státu.

i Zdroj fotografie: Russian Presidential Executive Office / Creative Commons / CC BY
                   

Na účasti šéfa Kremlu a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga Indonésie jako hostitelská země trvala, píše server The Sun. Případné nepozvání by mohli jinak vůdcové obou zemí využít proti Západu, se kterým aktuálně nemají dobré vztahy. Oba ale nakonec na listopadovou akci podle indonéského prezidenta Joko Widodo přijedou. Jak upozorňuje web The Sun, účast obou prezidentů bude velmi sledovaná, protože se uskuteční v situaci, kdy to vypadá, že Rusko s Čínou plánují třetí světovou válku vedenou proti Západu.

Západ chce Rusko vyřadit

Dokazovat to mají například společné válečné hry, kterých se zúčastní tisíce čínských vojáků. Vystupování Putina na summitu G20 ale bude zajímavé sledovat také proto, že se na akci setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Jeho účast potvrdil podle webu The Sun Bílý dům. Šlo by tak o první setkání obou státníků od začátku války na Ukrajině. USA přitom nesouhlasí s tím, aby se listopadové akce na Bali zúčastnil šéf Kremlu. Důvodem je právě válka na Ukrajině.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Summit G20

Na Putinovu neúčast v Indonésii, pořadatelskou zemi letošního summitu G20, tlačily i některé další západní země, píše web The Sun. „Rusko nemá morální právo sedět v G20, zatímco jeho agrese na Ukrajině přetrvává,“ uvedlo britské ministerstvo zahraničí. Problémem pro některé západní představitele není jen účast ruského prezidenta, ale také čínského vůdce. Napětí vůči Pekingu roste, tedy hlavně ze strany Washingtonu.

Velmi sledovaný summit

Jak připomíná web iDnes, Čína přerušila s USA rozhovory o obraně a v řadě dalších oblastech po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wan. Po této cestě Čína zahájila rozsáhlá vojenská cvičení v okolí ostrova. Prezident Indonésie ale doufá, že se podaří díky summitu pnutí zeslabit. „Soupeření velkých zemí je skutečně znepokojivé. To, co chceme, je, aby tento region byl stabilní, mírový, abychom mohli budovat hospodářský růst. A myslím, že nejen Indonésie: asijské země chtějí totéž,“ cituje prezidenta web iDnes.

iZdroj fotografie: Tisková služba prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY-SA
Si Ťin-pching

Není také vyloučeno, že se na summitu Biden se Si Ťin-pchingem poprvé osobně setká. Tuto možnost si obě země nechávají otevřenou, píše dále web iDnes. Pro čínského vůdce by šlo o první zahraniční cestu od začátku pandemie covidu-19. Tamní ministerstvo zahraničí ale zatím letošní plány čínského prezidenta nezveřejnilo, jeho účast tak potvrdil jen prezident Indonésie. Summit nejsilnějších ekonomik světa se uskuteční od 15. do 16. listopadu na Bali.

Jak si myslíte, že schůzka prezidentů dopadne?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články