Rusko nechodí pro výhrůžky daleko, a proto má stále méně spojenců. Naposled dostala ultimátum Bosna a Hercegovina, kterou Moskva obvinila z podlézání Západu.
Kvůli invazi na Ukrajinu se spustila vůči Rusku vlna negativních reakcí. Některé země zareagovaly ihned, některé se odvažují k vymezení vůči politice Vladimira Putina postupně. Jednou z nich je i Bosna a Hercegovina, jejíž předsednictvo zasedlo v úterý, píše web TN. Právě na tomto mimořádném jednání došlo k zamítnuto návrhu člena předsednictva Milorada Dodika, aby se šéf kolektivního orgánu Šefik Džaferović neúčastnil Krymské konference.
Krym velvyslanectví rozzuřil
Toto rozhodnutí vzbudilo vlnu nevole ze strany Ruska, protože Džaferovič odmítl zaujmout k ruské invazi na Ukrajinu neutrální postoj, jak požadoval Dodik. Jak informuje Radio Sarajevo, účastí na Krymské konferenci tak nejvyšší představitel země dal jasně najevo, že uznává území celistvost Ukrajiny, a to včetně poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Moskvu rozhodnutí Bosny a Hercegoviny velmi pobouřilo. Ruské velvyslanectví v Sarajevu se vyjádřilo k záležitosti na sociální síti Facebook.
„Jsme nesmírně zklamaní rozhodnutím jednotlivých členů představenstva ohledně účasti na Krymské konferenci,“ cituje ze statusu ambasády web TN. A nezůstalo jen u pocitů zklamání. Ruské velvyslanectví dalo důrazně najevo, že otázka Krymu je již dávno uzavřená. „Žádné úsilí doprovázené propagandistickým žvaněním tuto hotovou věc nemůže změnit. Pseudoargumenty ohledně vyjádření solidarity s Ukrajinou v rámci ruské speciální vojenské operace neobstojí,“ cituje z příspěvku na Facebooku server TN.
Ruské výhrůžky jsou běžné
Podle velvyslanectví je tak postoj Bosny a Hercegoviny jen podlézáním Západu. V případě, že země svůj postoj nezmění, tak se stane podle Moskvy zbídačeným státem. A nechyběla ani výhrůžka ruské ambasády vůči předsednictví. „Znovu vyzývám naše partnery z Bosny a Hercegoviny, aby byli rozumní. V opačném případě ti, kteří se řídí příkazy vnějších mentorů, ponesou odpovědnost za všechny důsledky zhoršení našich bilaterárních vztahů,“ cituje z vyjádření web TN. Výhrůžky ze strany Ruska jsou ale běžné.
Nedávno toho bylo svědkem také Estonsko. Pobaltskou zemi Moskva obviňuje z toho, že skrývá ukrajinskou občanku, která stojí za vraždou Darji Duginové, dcery ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina, píše web Echo24. „Pokud Estonsko nevydá Rusku vykonavatele vraždy Duginové, tak budeme muset podstoupit tvrdé kroky proti Talinu, který chrání a skrývá teroristu,“ uvedl ruský senátor Vladimir Džabarov. O jaké kroky půjde ale neuvedl.