Někteří ruští poslanci přicházejí s šílenými nápady. Neobávali by se unést ani představitele NATO

Ani neúspěch ve válce na Ukrajině nepřinutil některé Rusy k větší pokoře. Naopak se i u politiků často objevují ještě silnější prohlášení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server CNN Prima News, daleko pro odvážná slova nechodí ruský poslanec Alexej Žuraljov. V květnu ve vysílání ruské televize Rossija 1 prohlásil, že by Ukrajinci měli být „přeučeni nebo zničeni“. Důvodem vyjádření je jeho domněnka, že dva miliony Ukrajinců jsou pro odstraňování pomníků oslavujících rudou armádu a její konání během druhé světové války. „Máme dva miliony Ukrajinců, kteří jsou připraveni obnovit SS. Prapor Azov je jako fašistická SS, ukrajinské ozbrojené síly jsou jako Wehrmacht,“ cituje poslancova slova server CNN Prima News.

Řeč o raketách i jaderných zbraních

Přitom sám Žuraljov je šéfem strany Rodina, která je silně nacionalistická a netají se podporou ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle CNN Prima NEWS nejde ale o jediné silné prohlášení ruského zákonodárce. V jiném vysílání ruské televize uvedl, že ve stávajícím Rusku jsou jen dvě kategorie lidí. Jedná se o ty, kteří válku podporují a pak jsou ti, kteří by přitvrdili. „Požadují, abychom pokračovali až na Berlín, Londýn či Washington,“ cituje CNN Prima News ruského politika.

Vzhledem k tomuto prohlášení tak není překvapující, že veřejně připustil také myšlenku ruského útoku na Spojené státy. Konkrétně uvedl, že „na zničení východního pobřeží Spojených států by stačily dvě mezikontinentální rakety Sarmat“, píše dále CNN Prima News. Na konci května Žuraljov zmiňoval také možnost, že Moskva celý svět ohrozí nukleárními zbraněmi, které má ve svém arzenálu. Mělo jít o reakci na slova německého kancléře Olafa Scholze, který řekl, že Rusko nemůže válku na Ukrajině vyhrát.

Únos zástupce NATO

„Pokud nepřijmete naše podmínky, přinutíme vás. Scholz by to měl vědět. Pokud nás přinutíte použít jaderné zbraně, tak nebudeme mít žádnou jinou možnost,“ cituje ruského zákonodárce CNN Prima News. Žuraljov ale není jediný, který neváhá pronášet na veřejnosti šílené scénáře. Místopředseda ruské státní Dumy Oleg Morozov ve vysílání ruské televize Rossija 1 uvedl, že sní o situaci, kdy do ukrajinského Kyjeva za prezidentem Zelenským bude cestovat vlakem některý z vojenských představitelů NATO, ale do ukrajinské metropole nedojede.

„Místo toho by se probudil v Moskvě,“ cituje Morozova server TN. Na dotaz moderátorky Olgy Skabejevové místopředseda Dumy neváhal odpovědět, že svou myšlenkou naznačoval únos zástupce Severoatlantické aliance. Navíc podle TN uvedl, že mu takový nápad přijde proveditelný. To není zdaleka všechno, co ruské politiky napadá. Část ruských poslanců, hlavně z komunistické strany, usiluje o to, aby oficiálním státním symbolem Ruské federace byla znovu také sovětská vlajka, píše TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články