Českem otřásá kauza ze školky na pražském Smíchově. Případem se zabývá hygiena.
Důvodem, proč děti z MŠ Kroupava dostávaly jídlo v pytlích, byla snaha kuchařek mít méně nádobí k mytí, jak informuje web TN. Tato praxe měla v předškolním zařízení na Praze 5 fungovat dokonce až 10 let. Proti tomu byli nejen rodiče, ale také někteří učitelé. „My jsme nesouhlasili s tím, co tam dělají. Tak jsme byli i s dětma vyhozeni na jinou půlku zahrady. Mně se nelíbil ten přístup. Tak jsem se rozhodla dát výpověď,“ uvedla pro web TN bývalá učitelka MŠ Kroupava Vendula Petelíková.
Hygiena shledala pochybení
Celým případem se nedávno začala zabývat i hygiena, uvádí web TN. Sáčky na odpad totiž nejsou určeny pro styk s potravinami. Podle pražské hygienické stanice tak bude s mateřskou školou zahájeno správní řízení. Přestože je na první pohled zřejmé, že školka při vydávání jídla dětem pochybila, starostka městské části Praha 5 Renata Zajíčková nehodlá ředitelku odvolat. Podle nahrávky ze schůzky starostky s rodiči, Zajíčková nespokojeným radí, aby změnili školku, píše server TN.
„Já jsem přesvědčena, že se tady nepáchá žádné zlo na dětech. Zatím důkaz na to nemám, budu čekat na důkaz z kontroly,“ cituje web TN ze záznamu slova starostky. Ke schůzce došlo ještě před zveřejněním výsledků kontroly hygieny, která pochybení potvrdila. Ani to ale, podle webu TN, nevede starostku k tomu, aby ředitelku zařízení odvolala. Důvodem má být údajné kamarádství obou žen. Zajíčková tak za servírování dětem jídla v odpadkových pytlích hodlá ředitelce poslat jen vytýkací dopis, informuje dále web TN.
Změna na dohled?
Problém ale může tkvít nejen v neochotě kuchařek mýt nádobí. Školní jídelny se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu, jak už před lety informoval web Deník. Důvodem je skutečnost, že stávající kuchařky stárnou a mladší lidé nemají o tak náročnou práci zájem. Na to, že většina pracovníků ve školních kuchyních odejde do deseti až patnácti let do důchodu, upozornil také web Globe24. Problémem špatné kvality jídel je také nedostatečné vzdělávání personálu, píše Globe24.
Dětem jsou pak předkládány pokrmy, které neodpovídají výživovým hodnotám, jak upozornila studie Státního zdravotního ústavu. Přitom školní jídelny krmí denně až 2 miliony dětí, jak píše web Máme to na talíři. Právě projekt Máme to na talíři si vzal za cíl zlepšit stravování ve školních jídelnách. Vybraní odborníci mají vypracovat standardy kvality, na základě kterých by se postupně měl celý systém proměnit. Do projektu je ale zatím zapojeno jen pár škol a je tak zjevné, že jde o běh na dlouhou trať.