Putin musí čelit nepříznivým prognózám. Rychlý útok na Ukrajině se nevydařil a ekonomická izolace se bude stupňovat.
Kremelský šéf se musí vyrovnat s nepříznivými vyhlídkami země, uvedlo to Forum24 s odvoláním na informace agentury Bloomberg. Utajovaná zpráva pro nejužší vedení nastiňuje skutečný ekonomický stav, v jakém se Rusko ocitlo po rozpoutání agrese proti Ukrajině. Sankce ze strany zemí civilizovaného světa na ně teprve začínají citelně dopadat, uvádí Bloomberg. Rusko by mohlo čelit delší a hlubší recesi, píše Bloomberg. Dopad amerických a evropských sankcí nejspíš ještě zesílí. Největší ránu pocítí průmysl.
Politika sankcí není sprint, nýbrž maraton
Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus pro Události247 pojmenoval zřejmě hlavní důvod současné ekonomické situace v Rusku. „Putin od začátku agrese najisto počítal s tím, že půjde o ,blitzkrieg’.“ Je podle něj zřejmé, že původní záměr Kremlu byl, že se Ukrajina vzdá v řádu dní. „Nikdo nepočítal s tím, že se to potáhne tak dlouho. Pokud by to skutečně proběhlo v řádu týdne, Západ by nestačil nijak zareagovat. Na Ukrajině by se mezitím vyměnil režim za nějaký loutkový a už by nemělo smysl uvalovat nějaké sankce,“ řekl Událostem247 Hradil.
Sankce znamenají běh na dlouhou trať, připomíná dále Hradil. „V Česku i na Západě obecně zavládla určitá deziluze z toho, že se Rusko okamžitě po uvalení sankcí nezhroutilo. Nemohlo, samozřejmě. Náš způsob sankcionování je omezení přístupu ke strojírenství, k technologiím. Tím, že je přestaneme dodávat, a ty stávající aktualizovat, obnovovat, stává se ten úder na Rusko dlouhodobější. Z jejich strany to funguje přesně obráceně. To nejsilnější, co oni mohli způsobit nám, je zaškrcení přívodu plynu,“ dodává Hradil pro Události247.
Zlé i ještě horší budoucí scénáře
Petr Kolář, bývalý velvyslanec v Rusku, komentoval v této souvislosti Putinovu osobnost na podcastu Novinek. „To je prostě člověk, který se zamknul ve své představě světa, kterou si stvořil. V čele fašistického ruského státu máme zločince, který se chová jako mafián a je už úplně odříznutý od reality. Velmi pravděpodobně ani nemá reálné informace o tom, co se kolem děje. Okolí diktátora si obvykle netroufá říkat mu do očí pravdu,“ uvádí Novinky.
Alternativní scénáře, které se teď před vedením Ruska otevírají, jsou více nebo méně hrozivé, analyzuje Forum24. Nejoptimističtější z nich předpovídá pokles ruské ekonomiky v roce 2023 o 8,3 % ve srovnání s rokem 2021. Naopak ten „stresový“ počítá s poklesem HDP o 11 % v roce 2023. Všechny scénáře předpokládají zvýšený tlak sankcí, ke kterým se pravděpodobně připojí ještě více zemí. Další katastrofou bude odliv mozků. Zpráva Bloombergu odhaduje, že do roku 2025 by Rusko mohlo opustit až 200 000 IT odborníků.