Vláda lidem radí připravit se na zimu teplejším oblečením, protože při vytápění na nižší teploty ušetří peníze za energie. Dopad to může mít na zdraví.
Ceny energií nadále stoupají a zima se blíží. Kombinace, která děsí mnoho domácností. Kabinet Petra Fialy sice přišel s úsporným tarifem, ten ale pomůže lidem výrazněji až v příštím roce. Pro ty letošní měsíce zimy tak je lidem hlavně doporučováno, aby snížili teplotu v místnostech. To ale může přinést velmi negativní vedlejší projevy. Při snížení teploty v bytech a domech pod 19 stupňů Celsia hrozí šíření nebezpečných plísní, informuje web iDnes.
Nachlazení po celou zimu?
Plísně mohou lidem přinést vážné zdravotní problémy ve formě silně toxických reakcí a zároveň je nutné myslet na to, že jsou karcinogenní. Na to upozorňuje i Německá spolková agentura pro životní prostředí, píše web iDnes. Důvod je jasný. Ani při energetické krizi nejde obcházet fyzikální zákony, které mluví jasně. Čím je v místnostech chladněji, tím méně se absorbuje vlhkost. Plísně se pak objevují hlavně na studených plochách a v nevětraných výklencích, připomíná web iDnes. Předcházet se tomu při vytápění na menší teploty příliš nedá.
Vodní výpary způsobuje nejen vaření či sprchování, ale i pouhé dýchání. Ve starších budovách hrozí problém plísní ještě více, protože jsou méně izolovány. S vytápěním domů a bytů na nižší teploty se vážou i další zdravotní problémy kvůli prochlazení. Lidé mohou mít ve zvýšené míře chřipku či angínu. To bude mít dopad na vyšší výdaje na zdravotní péči.
Pacienti se bouří
Lidé méně movití mnohem častěji bydlí ve starších domech, ze kterých kvůli nedostatečné izolaci teplo rychleji uniká. Tím se zvyšují náklady na energie. V případě vysokých cen tak takové domácnosti budou topit daleko méně, což jim zvýší riziko výskytu plísní. Častěji také v chudších domácnostech žije více lidí. A více osob znamená víc vydechované vlhkosti, připomíná web iDnes. Pomoci může větrání, což ale logicky kvůli úniku tepla takové domácnosti budou dělat v omezené míře. Zbavit se vzniklých plísní je pak dlouhá cesta.
V případě vyhlášení stavu nouze v teplárenství ale budou muset méně topit i školy či nemocnice, upozorňuje web Echo24. Proti takovému opatření se bouří nejen zdravotnická zařízení. „Důrazně upozorňujeme, že je pro nás pacienty nepřijatelné, být na pokoji nebo na operačním sále v chladu, kdy se mnoho pacientů může nachladit nebo dostat zápal plic,“ cituje web Echo24 vyjádření Svazu pacientů. Organizace nevylučuje ani hromadné žaloby na nemocnice.