Některé pivovary už začínají nasazovat vyšší ceny, další budou přibývat

Výrobci už dříve avizovali, že na podzim podraží potravina, bez které se drtivá většina Čechů neobejde.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plzeňský Prazdroj zdraží od 1. října většinu produktů zhruba o osm procent, v průměru to dělá 1,70 Kč na půllitr, informují o tom Seznam Zprávy. Změny se dotknou balených i čepovaných piv. Zdražovat bude i Budějovický Budvar nebo náchodský pivovar Primátor, píší Seznam Zprávy. Na vině je zdražování energií a vysoká inflace.

Malým výrobcům hrozí krach

V letošním roce čelíme dlouhodobým a výrazným nárůstům cen vstupů, ať už se jedná o energie, pohonné hmoty nebo obalový materiál,“ řekl Událostem247 mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář. „Proto jsme byli nuceni přistoupit od října letošního roku ke změně ceníků. V průměru se jedná o osm procent, přičemž inflace, tedy meziroční růst spotřebitelských cen, přesáhla v červnu i červenci hranici 17 procent,“ doplnil mluvčí pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lahvové pivo

Po sklizni nám vzrostly vstupy surovin, protože u chmele byla cena velmi špatná. Pivo je nejméně zdražující se potravina. Od začátku roku byl nárůst ceny naprosto minimální,“ řekl pro web TN prezident Svazu minipivovarů Michal Voldřich. Dodal, že každý pivovar se postavil k rostoucím cenám jinak, protože se liší výrobou. Dá se prý ale očekávat, že pro některé malé výrobce bude enormní inflace likvidační, cituje ho dále TN.

Pivo začali vařit v klášteře

V roce 1960 stála lahvová desítka průměrně 1,40 Kčs, srovnání přinesl Blesk. Průměrný plat v Československu byl tehdy 1303 korun. Za celou měsíční výplatu si tak pivař mohl koupit necelých 931 lahví piva. V českých restauracích a hospodách se aktuálně půl litru tankového piva prodává za cenu okolo 60 korun. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi je to ovšem méně, někde je cena i čtyřnásobně vyšší, informuje o tom iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Proces vaření piva

Pivo se v Česku vaří stovky let. Tradici přinesli do země zřejmě už Slované při stěhování národů. Píše o tom web Beermuseum. Pivo se nejdříve vařilo v klášterech, kde se také pěstoval chmel. První zmínka o pivě v Čechách pochází z roku 993, kdy český biskup Vojtěch nechal postavit benediktinský klášter na Břevnově a tam začali pivo vařit, píše dále web.

Dotkne se vás zdražování piva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články