Češi by si v obchodech měli dát velký pozor na to, jaké máslo kupují. Jeden jediný nákup se jim může šeredně vymstít

Není novinkou, že obchody prodávají i rok staré rozmrazené máslo, které se s čerstvým nedá srovnat. Existuje ale způsob, jak ho poznat a vyhnout se mu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozmrazené máslo se v obchodech stále objevuje a zřejmě objevovat bude i nadále. Jak informoval Zemědělský svaz, zásoby ze skladů hmotných rezerv Evropské unie, která másla nakoupila a zamrazila, se uvolňují postupně. Přestože je i rozmrazené máslo bezpečné, málokomu se představa pořízení i rok starého másla líbí. Obzvlášť v situaci, kdy jeho cena meziročně stoupla o dvacet korun. Jak Události247 informovaly, loni se kostka másla prodávala v obchodech za zhruba 35 korun, nyní je to 55 korun.

Přísné podmínky pro čerstvá másla

Je sice možné, že na rozmrazené máslo obchodníci udělají slevovou akci, zároveň je téměř jisté, že i tak na něm pořádně vydělají. EU hmotné rezervy obměňuje, a tak se starých másel zbavuje za minimální cenu. Maximální doba, po kterou mohou zamrazená másla v hmotných rezervách EU či jednotlivých států být, jsou dva roky. V případě nákupu másla by tak Češi měli být velmi obezřetní, za jakou cenu ho kupují. Ty nejlevnější budou pravděpodobně právě ty staré a rozmrazené.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sklad potravin

V případě, že si lidé chtějí koupit opravdu čerstvé máslo, musí mít produkt i takové označení. Čerstvé máslo se smí prodávat jen po dobu dvaceti dní od data výroby a má i přísnější podmínky uchovávání, a to při teplotách maximálně do 8 stupňů Celsia, píše web Vitalia. Naopak zpozornět mají lidé u másel s označením stolní. U takového produktu je možné, že bylo skladováno v chladírenských či mrazírenských zařízení až dva roky. Výživově sice nejde o méně hodnotnější zboží, ale rozdíl zde určitě je.

Máslo ze zahraničí nebrat

„Z pohledu chuti mu chybí čerstvost a může být i lehce nažluklé z důvodů probíhajících oxidativních změn, dokonce i při mrazírenských teplotách,“ uvedl pro web Vitalia předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Poznání oxidace na vzhledu i chuti potvrzuje také web Dtest. Povrch másla je při probíhajících chemických změnách lehce lojovitý a chuť natrpklá. Objevit se tyto projevy mohou i u másel, která nebyla zmrazovaná, ale nenesou označení čerstvá, a tak mají prodlouženou dobu trvanlivosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Máslo

Poznat máslo, které pochází ze státních hmotných rezerv, tedy z mrazáků, je možné také podle toho, že pochází většinou ze zahraničí a má až podezřele nízkou cenu. „Je potřeba se podívat, kolik stojí čerstvá másla od českých výrobců, a pokud je to obyčejné máslo výrazně levnější, třeba o polovinu, tak se většinou jedná o zmrazené máslo z hmotných rezerv. Je vždy ze zahraničí – z Polska, Německa či Belgie,“ vysvětlila pro web CNN Prima News mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články