Podle bývalé německé kancléřky Angely Merkelové by neměly západní státy odmítat hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina.
Jak píše web Express, bývalá významná politička uvedla, že Západ by si měl uvědomit, že šéf Kremlu neblafuje. Její varování přichází v době, kdy ruská hlava státu opět vyhrožovala použitím jaderných zbraní. Putin uvedl, že bude svou zemi bránit všemi možnými prostředky. Ospravedlňovat přitom může použití jaderných zbraní i kvůli snaze Ukrajinců získat zpět svá území. Rusko totiž minulý týden anektovalo Chersonskou, Záporožskou, Doněckou a Luhanskou oblast.
Mír bez Ruska nebude
Právě v těchto regionech se přitom ukrajinským silám daří v posledních dnech postupovat a úspěšně území osvobozovat. Experti proto upozorňují, že ruský prezident může použít taktické jaderné zbraně, aby Západ zastrašil, donutil Kyjev ke kapitulaci a vyhnul se vojenské porážce. Důvodem může být také skutečnost, že bude usilovat o to tímto způsobem uchránit své postavení. Neúspěch ruské armády vyvolává v Rusku nespokojenost nejen mezi obyvatelstvem, ale také vlivnými Rusy, kteří mohou Putina z funkce odstranit.
Rázným krokem na Ukrajině se tak může snažit Putin své postavení obhájit. I proto Merkelová vyslala varování, že válka na Ukrajině je velkým bodem obratu, píše web Express. Upozornila na to, že mír v Evropě může nastat jen díky spolupráci s Ruskem. V opačném případě bude pokračovat studená válka. Německá kancléřka se dlouho k situaci na Ukrajině nevyjadřovala. Mlčení prolomila až v červnu, tedy skoro po půlroční ruské invazi, kdy označila útok na Ukrajinu za bod zlomu, píše web iDnes.
Zelenského kritika
Podle ní byl krok ruského prezidenta nejzávažnějším porušením mezinárodního práva v Evropě od skončení druhé světové války. Ruskou agresi tak jednoznačně odsoudila a nazvala ji dokonce barbarstvím. Merkelová přitom patřila ke světovým politikům, kteří byli vůči Moskvě velmi přátelští. V březnu na to upozornil v jednom ze svých videí i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který tehdy Merkelovou spolu s bývalým prezidentem Francie Nicolasem Sarkozym pozval do Buče, aby viděli, k čemu vedlo 14 let ústupků Rusku, píše dále web iDnes.
Bývalá německá kancléřka v jednom z rozhovorů uvedla, že nemá kvůli válce na Ukrajině výčitky, jak informoval web Aktuálně. Merkelová tak nadále například obhajuje i fakt, že v roce 2008 nepřistoupila na to, aby NATO přizvalo na summitu v Bukurešti v roce 2008 Ukrajinu s Gruzií do Akčního plánu členství jako předstupně plnohodnotného členství v obranné alianci.